Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Rugaminte
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Rugaminte

Am o gradina in granita cu mine un vecin are casa ,si a montat agregatul de aer conditionat pe peretele spre grafina mea ,lucru care ma deranjeaza datorita zgomotului si a suflului de aer care e destul de puternic.Exista lege care sa-i interzica montajul de astfel de aparate catre alte proprietati ? Multumesc ,o zi buna !!
In afara legii bunului simt poate fi invocata legea mediului cu referire la poluarea fonica care impune o anume valoare limita pentru zgomot la limita proprietatii vecinului.
Gasiti informatii utile aici: www.avocatnet.ro/forum/discu...
si aici: www.avocatnet.ro/forum/discu...
Puteti depune o sesizare scrisa la Directia judeteana de sanatate publica si la Agentia teritoriala de mediu, cu nr. de inregistrare/ data. Sesizarea se poate trimite prin posta cu confirmare de primire.
Puteti contacta o firma autorizata (gasiti pe internet) de Ministerul muncii si Ministerul sanatatii , care contracost sa efectueze determinari de zgomot si vibratii la limita proprietatii dvs. Se vor elibera buletine de determinare noxa zgomot si noxa vibratii. Pe buletine vor aparea urmatoarele date: ziua/ ora determinarii (sa se faca determinari in zile si la ore diferite, inclusiv noaptea) valoarea determinata a noxei, valoare maxim admisa conform prevederilor legale.
Daca nu va intelegeti pe cale amiabila, in baza buletinelor de determinare (sa existe valori depasite ale limitelor maxim admise) puteti deschide actiune in instanta impotriva vecinului si cere ca acesta sa reevalueze montajul agregatului (cel mai posibil este un echipament tehnic depasit ca performante tehnice sau este montat prost, fara pufere pentru preluarea vibratiilor) si sa ia toate masurile tehnice pentru limitare zgomot si vibratii.