Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Act de vanzare - cumparare scris \"de mana\"
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Act de vanzare - cumparare scris "de mana"

Bunica mea a vandut acum 12 ani casa cu terenul unor oameni, prin act scris "de mana". Ea a mers apoi in Franta la fiul ei. Acum ea a decedat, iar fiul a venit in tara sa obtina ajutorul de inmormantare si pensia pe care nu o ridicase nimeni de 3 ani, ca sa descopere ca in acte casa figureaza tot pe numele batranei. El trebuie sa deschida succesiunea, ca mai are un frate, care nu s-a ocupat deloc de batrana. Ce se intampla cu casa? Acolo locuiesc cei care au "cumparat-o". Unchiul meu nu doreste sa fie si casa la succesiune, el e constient ca practic nu mai e a lui (lor), desi teoretic apare in documente ca fiind proprietar tot maica-sa. Cum poate proceda? Ce trebuie sa faca?
c.c27, utilizator
Bună ziua.
Familia care a achiziționat imobilul are la dispoziție doar calea instanței, după cele spus de dvs. Astfel, aceasta poate introduce fie o acțiune prin care solicită pronunțarea unei hotărâri care să țină loc de act autentic, fie o acțiune în uzucapiunea de scurtă durată, urmând ca unchiul dvs. să fie de acord cu admiterea acțiunii, oricare dintre cele două variante ar fi aleasă.
Cu stimă, Av. Hulea Ionuț-Marius.
Va multumesc!