Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Act de dezmembrare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Act de dezmembrare

Buna Ziua.
Sunt autorizat in domeniul cadastrului.
Am si eu de dezmembrat o parcela in 2 loturi.
Initial terenul era liber de constructii.Acum s-a construit o locuinta pe acesta cu autorizatie de construire dar fara proces verbal de receptie.
Proprietarul vrea sa vanda un lot din acestea doua(cel fara locuinta).
Intrebarea este daca pot sa nu ii trec constructia in documentatia cadastrala de dezlipire?
O sa aiba probleme cand o sa isi faca actul de dezmembrare?
Sau obligatoriu trebuie sa-i i trec constructia chiar daca nu e finalizata si nu se va intabula?
Mentionez faptul ca apoi proprietarul o sa isi faca o noua documentatie cadastrala pentru intabularea constructiei.
Va multumesc anticipat.
Sfatul meu este sa ii treceti pe schita si acea constructie finalizata dar nereceptionata! Motivatia este foarte simpla: la intabularea constructiei se va vedea la ONCPI faptul ca autorizatia este dintr-o anumita data , constructia a fost edificata si receptionata intr-un anumit interval de timp , iar apoi se vor ridica semne de intrebare de ce ati facut schitele fara sa evidentiati constructia deja existenta!B-)