Forum Discuţii juridice Executare silită Am de plătit 7.200 de euro la Fisc, dar singurele ...
Discuție deschisă în Executare silită

Am de plătit 7.200 de euro la Fisc, dar singurele mele bunuri sunt un telefon și un laptop. Pot fi executată silit și pe aceste bunuri sau doar mi se va popri o treime din salariu?

Buna ziua.
Am de platit la ANAF suma de 7200 euro.
Tinand cont ca pe numele meu nu am decat un telefon mobil si un laptop , pot fi executata silit doar pe aceste bunuri ? Pot sa ma trezesc cu executorul judecatoresc la usa mea ?
Sau va intra in vigoarea doar poprirea cu o treime din salariu ?
Manuela Rășină, administrator
Teoretic poate fi executat silit orice bun mobil, care nu este de strictă necesitate. Dar, practic e mai greu de realizat. Telefonul poate fi în buzunar, iar în buzunar nu te cauta nimeni.
Ok multumesc.
Deci sa inteleg ca un laptop ar putea sa il ia daca e pe numele meu.
Dar totusi cum se realizeaza inventarierea bunurilor ? E ca la o perchezitie domiciliara sau cum ?
Daca de exemplu as avea un plic sub perna cu mii de euro ? Se ridica imediat ?
cristina_95, utilizator
Dacă sunteți salariat, o să vă rețină lunar câte 33% din salariu. Nu vă mai face percheziție la domiciliu inspectorul fiscal.
Dapix, utilizator
Nu sunt salariat. Am fost pana acum 3 saptamani. Deci banuiesc ca pot sa ma trezesc cu inspectorul fiscal la usa.
Dar ce se intampla daca de ex peste un an imi iau alt laptop ? Se confisca ? Se face o reevaluare a bunurilor ?
cristina_95, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~