avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 648 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Am de plătit 7.200 de euro la Fisc, dar singurele ...
Discuție deschisă în Executare silită

Am de plătit 7.200 de euro la Fisc, dar singurele mele bunuri sunt un telefon și un laptop. Pot fi executată silit și pe aceste bunuri sau doar mi se va popri o treime din salariu?

Buna ziua.
Am de platit la ANAF suma de 7200 euro.
Tinand cont ca pe numele meu nu am decat un telefon mobil si un laptop , pot fi executata silit doar pe aceste bunuri ? Pot sa ma trezesc cu executorul judecatoresc la usa mea ?
Sau va intra in vigoarea doar poprirea cu o treime din salariu ?
Ultima modificare: Marți, 23 Iulie 2019
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: leandrud , utilizator 12:21, 27 Iulie 2019
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Teoretic poate fi executat silit orice bun mobil, care nu este de strictă necesitate. Dar, practic e mai greu de realizat. Telefonul poate fi în buzunar, iar în buzunar nu te cauta nimeni.
Ok multumesc.
Deci sa inteleg ca un laptop ar putea sa il ia daca e pe numele meu.
Dar totusi cum se realizeaza inventarierea bunurilor ? E ca la o perchezitie domiciliara sau cum ?
Daca de exemplu as avea un plic sub perna cu mii de euro ? Se ridica imediat ?
Ultima modificare: Luni, 22 Iulie 2019
cristina_95, utilizator
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dacă sunteți salariat, o să vă rețină lunar câte 33% din salariu. Nu vă mai face percheziție la domiciliu inspectorul fiscal.
Ultima modificare: Luni, 22 Iulie 2019
Dapix, utilizator
Nu sunt salariat. Am fost pana acum 3 saptamani. Deci banuiesc ca pot sa ma trezesc cu inspectorul fiscal la usa.
Dar ce se intampla daca de ex peste un an imi iau alt laptop ? Se confisca ? Se face o reevaluare a bunurilor ?
Ultima modificare: Luni, 22 Iulie 2019
cristina_95, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~

Alte discuții în legătură

Executare silita a bunurilor tertilor martinmarius1 martinmarius1 am avut o datorie la o banca din cauza neplati am fost vandut la o firma de recuperari,am platit o vreme dar acum am ramas fara servici si nu am posibilitatea ... (vezi toată discuția)
Executare silita - procedura florareasa1 florareasa1 Cate licitatii ( de cate ori ) se pot face pt un imobil, teren, etc? (vezi toată discuția)
Datorie la firma de telefonie - consecinte Vasilica-Irina Vasilica-Irina buna seara.as vrea sa va intreb un caz care un stiu exact cum sa explic un prieten a avut abonament acum vreo 5 ani la cosmote cand sia facut abonamentul a ... (vezi toată discuția)