avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 968 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract cesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract cesiune

am un credit chf vandut de BANCPOST-ARB la PROSPERO. pot introduce in momentul actual contestatie pentru anularea cesiunii avand in vedere ca mai am putin si am 3 ani de la cesiune. intre timp am mai dat bani la firma de recuperare. dar daca pot da in judecata banca pe clauze abuzive avand in vedere ca acest credit mi-a fost cesionat de trei ori bancpost - efg-erb-prosperocapital
Cel mai recent răspuns: DenisRif , utilizator 16:56, 24 Iulie 2019
Ideea este daca Cesiunea v-a fost comunicata legal , daca ati semnat un acord cu firma de recuperare si alte detalii....
Nu va poate da nimeni o solutie la ceea ce spuneti dumneavoastra aici extrem de nedeslusit

solomonnicoleta a scris:

am un credit chf vandut de BANCPOST-ARB la PROSPERO. pot introduce in momentul actual contestatie pentru anularea cesiunii avand in vedere ca mai am putin si am 3 ani de la cesiune. intre timp am mai dat bani la firma de recuperare. dar daca pot da in judecata banca pe clauze abuzive avand in vedere ca acest credit mi-a fost cesionat de trei ori bancpost - efg-erb-prosperocapital

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu aveți acum motiv contestație. Dacă ați mai plătit din rate, prescripția a fost întreruptă. Momentan nu puteți întreprinde nici o acțiune în instanță, pentru că nu aveți un motiv real.
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,

Aveti motive de contestatie. Am avut eu un litigiu cu Prospero si am castigat. Sunt cel putin 5 motive de anulare a executarii silite.

Printre care, faptul ca Prospero nu are sediul in Romania astfel cum impune legislatia ci in Luxemburg, aspect care conduce la nevalabilitatea cesiunii. Alt aspect, cesiunile nu sunt inscrise in mod valabil in Arhiva de Garantii Imobiliare.

Piesa de rezistenta pentru castigarea unui litigiu v-o spun in privat :))

Solutii sunt.
O zi buna,
Av. Jasmine Oancea

In general se folosesc de Kruk ,iar Kruk de o avocata (aceiasi in toate spetele)
Eu am castigat pe lipsa calitatii de reprezentant si nulitatea Cererii si actelor de executare silita care nu au fost introduse de creditor....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cesiune solomonnicoleta solomonnicoleta Credit chf luat in 2008. In 2010 creditul a fost cesionat la EFG apoi la ERB . In 2016 a fost vandut la recuperator. Am primit notificare a cesiunii . Am ... (vezi toată discuția)
Contestatie executare silita Cata2010 Cata2010 Buna ziua si va multumesc inca de la inceput pentru timpul acordat pentru a citi aceasta postare .vin catre dumneavoastra cu o speta destul de complicata si ... (vezi toată discuția)
Card efg Leana1999 Leana1999 In anul 2005 am luat si noi o unitate cu cardul efg trebuia sa platim in fiecare luna o rata am achitat pana in 2010 cand noi am observat ca avem de platit ... (vezi toată discuția)