Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Forme legale pentru comert
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Forme legale pentru comert

Vă salut! Doresc sa cumpar obiecte din afara UE pe care apoi sa le vand, eventual prin intermediul internetului și al vrea să știu care este cea mai simplă cale legală de a face acest lucru. Vă mulțumesc anticipat pentru răspunsurile dumneavoastră!
george-neagu, moderator
Buna ziua! Aveti infiintata vreun PFA, SRL sau alta entitate juridica? Va adresez aceasta intrebare, deoarece in functie de raspunsul Dvs, va pot sugera care sunt pasii de urmat.
Baza legala pentru asa ceva?
Nu am decat inititiativa deocamdata. Va multunewc pt raspuns si astept mesajul dvs.

av. Carmen Matei a scris:

Buna ziua! Aveti infiintata vreun PFA, SRL sau alta entitate juridica? Va adresez aceasta intrebare, deoarece in functie de raspunsul Dvs, va pot sugera care sunt pasii de urmat.

Documentele necesare pentru înregistrarea în registrul comerţului, înregistrarea fiscală şi autorizarea funcţionării societăţii în nume colectiv, in comandită simplă şi cu răspundere limitata
[ link extern ]

Documentele necesare pentru înregistrarea în registrul comerţului, înregistrarea fiscală şi autorizarea funcţionării a persoanei fizice autorizate
[ link extern ]

Codul CAEN pentru un magazin online este 4791 - Comerţul cu amănuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin internet.