avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1625 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Am primit sentința cu o eroare materială. Cum ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Am primit sentința cu o eroare materială. Cum procedez pentru legalizare în acest caz?

In cadrul unui dosar civil am primit sentinta dar contine o eroare materiala cu privire la denumirea paratei. Am formulat cerere de indreptare eroare materiala si a fost admisa, am primit incheierea .Pasul urmator ar fi legalizarea sentintei.Cum procedez pentru legalizare in acest caz ?ar trebui sa solicit instantei comunicarea sentintei corectate sau formulez doar cerere de legalizare in care mentionez sa aiba in vedere incheierea de indreptare eroare materiala?
Multumesc
Ultima modificare: Vineri, 26 Iulie 2019
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: MARTA SIMONA PETRE , Avocat 10:55, 24 Iulie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Legalizați atât sentința cât și încheierea!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Asteptati incheierea si le legalizati pe amandoua.
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Din cate vad ati primit si incheierea, iar aceasta este atacabila cu aceeasi cale de atac ca si sentinta.Dupa expirarea caii de atac a acesteia, ( evident si a sentintei daca mai e cazul) formulati cerere de legalizare atat a sentintei cat si a incheierii.
Pentru legalizare aveti nevoie de:
- cerere adresata presedintelui instantei,
- 2 taxe de timbru a cate 5 lei fiecare,
- sentinta si
-incheierea de indreptare a erorii materiale.
Dupa legalizare, oriunde veti avea nevoie , le veti folosi pe amandoua.
Ultima modificare: Miercuri, 24 Iulie 2019
MARTA SIMONA PETRE, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Definitivare sentinta de divort kzsi77 kzsi77 Buna ziua, Am primit sentinta de divort plina cu greseli. Am solicitat corectarera acesteia, am si primit comunicarea privind admiterea cererii de indreptare ... (vezi toată discuția)
Sentinta judecatoreasca dansava dansava in sentinta judecatoreasca este gresit numele meu si al concubinului ,,pe el il cheama in ,,ci,, viziteu marius ilie iar in hotarere scrie doar viziteu marius ... (vezi toată discuția)
Cum pot recupera hotararea de divort de la tribunalul din cornetu-ilfov? safta ioana safta ioana In anul 2009 luna mai ,am terminat divortul cu fostul sot ,o luna mai tarziu am primit acasa hotararea de divort definitiva si irevocabila.In aceea hotarare ... (vezi toată discuția)