Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Am primit sentința cu o eroare materială. Cum ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Am primit sentința cu o eroare materială. Cum procedez pentru legalizare în acest caz?

In cadrul unui dosar civil am primit sentinta dar contine o eroare materiala cu privire la denumirea paratei. Am formulat cerere de indreptare eroare materiala si a fost admisa, am primit incheierea .Pasul urmator ar fi legalizarea sentintei.Cum procedez pentru legalizare in acest caz ?ar trebui sa solicit instantei comunicarea sentintei corectate sau formulez doar cerere de legalizare in care mentionez sa aiba in vedere incheierea de indreptare eroare materiala?
Multumesc
Manuela Rășină, administrator
Legalizați atât sentința cât și încheierea!
Asteptati incheierea si le legalizati pe amandoua.
Din cate vad ati primit si incheierea, iar aceasta este atacabila cu aceeasi cale de atac ca si sentinta.Dupa expirarea caii de atac a acesteia, ( evident si a sentintei daca mai e cazul) formulati cerere de legalizare atat a sentintei cat si a incheierii.
Pentru legalizare aveti nevoie de:
- cerere adresata presedintelui instantei,
- 2 taxe de timbru a cate 5 lei fiecare,
- sentinta si
-incheierea de indreptare a erorii materiale.
Dupa legalizare, oriunde veti avea nevoie , le veti folosi pe amandoua.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat