Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Locuri la facultate !
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Locuri la facultate !

Exista vreo prevedere legala sau regula, in urmatorul caz: daca am beneficiat de un loc la buget in timpul facultatii, mai pot sa beneficiez de unul la o alta facultate, precizez ca am fost pe locuri de romani, insa sunt de etnie rroma si nu am fost inscrisa pe locuri de rromi la facultate, ma intreb daca se poate sa ma inscriu la o alta facultate pe locuri de rromi si sa beneficiez de gratuitatea studiilor
Multumesc, anticipat!
Buna ziua,

Ca regula generala, ca cetatean roman, puteti beneficia de finantare de la bugetul de stat pentru un singur program de licenta, un singur program de master si un singur program de doctorat.

Si la admitere la Master insa, ca si la admitere la facultate, accesul este mai usor daca optati pentru locurile pentru cetateni de etnie rroma.

Este insa recomandabil (si simplu), inainte de a lua o decizie, sa intrebati concret si la Ministerul Educatiei (relatii cu publicul). Expuneti situatia si intrebati ce drepturi aveti. Succes!
Geanina Voroniuc, Avocat