avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 114 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Plata salariilor
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Plata salariilor

In ce masura angajatorul, alegandu-si forma si metodele care ii sunt convenabile din punct de vedere financiar ( de ex. o banca preferentiala) poate vira toate salariile prin banca aleasa deschizand conturi si emitand carduri fara cost pt salariati, tinand cont ca majoritatea salariatilor au conturi personale deschise la alte banci si salariile au fost virate in acele conturi private pana in prezent?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:04, 24 Iulie 2019
Art. 166 C.mun.
......
(2) Plata salariului se poate efectua prin virament intr-un cont bancar.
...

In doctrina , s-a opinat:
Angajatorul nu poate dispune efectuarea plăţii salariului prin card fără acordul salariatului. Soluţia este justificată de împrejurarea că plata prin card implică reducerea sumei încasate efectiv de către salariat, datorită reţinerii unui comision de către bancă. (Ion Traian Ştefănescu, Tratat de dreptul muncii, vol. II, Editura Lumina Lex, Bucureşti, 2003, p. 141)

Plata drepturilor salariale prin intermediul cardurilor nu afectează cuantumul salariului, în sensul că nu se va reţine din salariu nici un fel de sumă de către angajator sau banca ce efectuează plata prin card. (Constantin Tufan, Plata salariilor, în Revista română de dreptul muncii nr. 3/2003, p. 35)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata salariu prin mandat postal madalinatl madalinatl Buna ziua Am un salariat care doreste sa ii fie platit salariu prin mandat postal(locuieste in alta localitate).As dori sa stiu cine suporta plata taxelor ... (vezi toată discuția)
Modificare salariu inainte de obtinerea certificatului de calificare invatamantprivat invatamantprivat Buna ziua, imi puteti spune, va rog, daca am modulul psihopedagogic (post-universitar, dupa obtinerea diplomei de licenta) in curs de efectuare, ar trebui sa ... (vezi toată discuția)
Plata salariului cu cardul, un abuz! ContSters381555 ContSters381555 Vreau sa aduc in discutie plata unor drepturi si in special a celor salariale prin intermediul bancilor, respectiv prin cont bancar cu/fara card atasat. Astfel ... (vezi toată discuția)