Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Plata salariilor
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Plata salariilor

In ce masura angajatorul, alegandu-si forma si metodele care ii sunt convenabile din punct de vedere financiar ( de ex. o banca preferentiala) poate vira toate salariile prin banca aleasa deschizand conturi si emitand carduri fara cost pt salariati, tinand cont ca majoritatea salariatilor au conturi personale deschise la alte banci si salariile au fost virate in acele conturi private pana in prezent?
Art. 166 C.mun.
......
(2) Plata salariului se poate efectua prin virament intr-un cont bancar.

In doctrina , s-a opinat:
Angajatorul nu poate dispune efectuarea plăţii salariului prin card fără acordul salariatului. Soluţia este justificată de împrejurarea că plata prin card implică reducerea sumei încasate efectiv de către salariat, datorită reţinerii unui comision de către bancă. (Ion Traian Ştefănescu, Tratat de dreptul muncii, vol. II, Editura Lumina Lex, Bucureşti, 2003, p. 141)

Plata drepturilor salariale prin intermediul cardurilor nu afectează cuantumul salariului, în sensul că nu se va reţine din salariu nici un fel de sumă de către angajator sau banca ce efectuează plata prin card. (Constantin Tufan, Plata salariilor, în Revista română de dreptul muncii nr. 3/2003, p. 35)