Forum Discuţii juridice Cafeneaua avocaţilor este permisa publicarea de date personale de catre ...
Discuție deschisă în Cafeneaua avocaţilor

este permisa publicarea de date personale de catre terti, persoane fizice, fara acord?

Buna ziua. Am o nelamurire la o situatie. O persoana vinde niste lucruri sa zicem personale prin intermediul printr-un grup de pe facebook. Persoana care cumpara trimite in mesaj privat vanzatorului toate datele necesare (comanda, nume, adresa, numar de telefon), ulterior nu mai ridica coletul silind vanzatorul sa plateasca taxa de transport tur-retur si taxe de magazinaj si nici nu mai raspunde.
Intrebarea era daca este permis ca vanzatorul sa publice pe facebook conversatia privata, inclusiv adresa si nr de telefon, fara acordul cumparatorului (o postare de genul "aceasta persoana da teapa, nu ii mai vindeti". Si care este temeiul legal pentru permisiune/nepermisiune? Va multumesc
Aici pot exista doua opinii si in caz de proces eu consider ca va obtine castig de cauza cel care va avea avocat mai bun.
Oamenii cinstiti au dreptul de a cunoaste ca este tepar respectivul si ca orice colaborare cu acel individ ar fi cauzatoare de prejudicii.Este mult de discutat pro si contra...