Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Copil trecut in cartea de imobil
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Copil trecut in cartea de imobil

Buna seara! Astăzi am aflat ca s-a anulat legea precum ca copii cu vârsta pana in 3 ani nu se iau in calcul in cartea de imobil. Am fost la administratorul blocului sa radiez o persoana din cartea de imobil și a spus sa o las pentru ca nu am trecut fetița in vârsta de 2 ani și jumătate.
Întrebarea mea este: un copil cu vârsta de 2 ani și jumătate are aceleași costuri la întreținere fata de o persoana de 50 ani?
Mulțumesc!
De ce nu ar avea?
Geanina DRIAN a scris:

De ce nu ar avea?

Dar de ce ar avea?
Spuneti-mi va rog, daca imi este permis sa va intreb, cum poate un copil de 1 an sau de 3 ani sa determine cresterea cheltuielilor intr-o asociatie de proprietari?
Sa nu-mi spuneti ca mergand cu mamica de mana pe casa scarii poate sa creasca consulul de energie electrica ptr. iluminat sau ca greutatea acelui copil determina defectarea prematura a ascensorului si ca atare trebuie sa cotribuie si copilasul la cheltuielile cu mentenanta.
In fine, ce cheltuieli suplimentare apar din cauza acestor copilasi ??
Este adevarat ca in noua lege (196/2018) a disparut prevederea din legea 230/2007 de scutire a copiilor de pana in 3 ani.
Dar noi chiar ne-am tampit sa luam de bun tot ce este acum in legea noua?
Va "ascult" cu interes!

Referitor la inscrierea in cartea de imobil, da, eu cred ca si copii de 0 luna ar trebui inregistrati.
gigiz, utilizator
Se respecta dispzitia in vigoare
Ce a fost valabil in 2010 actualmente este abrogat
Legiuitorul a dispus reguli generale referitoare la administrararea partii comune de condominiu
Legiuitorul a dispus ca orice persoana care locuieste provizoriu minimum 15 zile/luna sau definitiv in condominiu se inregistreaza in cartea de imobil si se ia in calcul pentru repartizare cote parti comune
Legiuitorul a dispus fara exceptie sau derogare introducerea la calculul cotelor lunare de intretinere a tuturor persoanelor care locuiesc in condominiu neconditionat de varsta ,sex,religie,etc
Trebuie sa cunoasteti ca exista diferenta semnificativa intre cotele lunare de intretinere parti comune si cote individuale care de regula sunt individual contorizate
Partile comiune de intretinere se achita obligatoriu lunar chiar si in situatia in care proprietaul nu locuieste efectiv in imobil o perioada
Legea nr. 67/2017 pentru completarea art. 47 din Legea nr. 230/2007 privind înființarea, organizarea și funcționarea asociațiilor de proprietari, prin care se stabileşte ca toți copiii sub 3 ani să fie scoși de pe lista cheltuielilor de la asociațiile de proprietari a fost abrogata de legea 196/2018

Asa ca administratorul are dreptate.

Daca este normal sau nu sunt discutii vechi pe forum.
Pe cheltuieli pe persoana toti au iluminatul pe casa scarii si salubritatea(gunoiul).
Restul difera in functie de bloc(adica nu toti au lift sau alte cheltuieli apa etc pe persoana).

Si daca tot cautati o sa gasiti ca unii spun ca DA de la nastere e normal sa fie trecut ca umple tomberonul cu pampers si ca da mamica coboara mult mai des ca sa scoata copilul la plimbare si automat aprinde lumina mai des.

Eu ii scot bonus pentru activitatea depusa( iarna) si le scot copii de la intretinere.
Întrebarea mea nu a fost ironcă și nu a avut nicio conotație negativă.
Sunt realmente curioasă să înțeleg ce justifică întrebarea Dvs.
Cum să ne raportăm la ”cheltuielile suplimentare generate de un copil”?
La ce vârstă a copilului să tragem linie? Și care sunt criteriile?

Mai mult chiar, proprietarii/locatarii care nu au copii, cum ar trebui să se raporteze la această pretenție? Și de ce ar trebui să suporte ei costuri mai mari? Pentru că asta se întâmplă: prin împărțirea sumelor la n-1, ceilalți plătesc pentru -1.
Desigur, vorbim de sume foarte mici, insignifiante poate, dar înțeleg că dezbatem aici principii.

Legea anterioară a instituit o facilitate, nu un drept.

Iar cu privire la ”dar noi chiar ne-am tampit sa luam de bun tot ce este acum in legea noua?”, mi-e și teamă să răspund. Pentru că asta ar genera o altă dezbatere care pleacă de la premize greșite și de la neînțelegerea unor idei de bază: da, dacă este lege, o respectăm!
Desigur, avem și alegerea de a nu o respecta. Dar ne asumăm consecințele.

gigiz a scris:

Geanina DRIAN a scris:

De ce nu ar avea?

Dar de ce ar avea?
Spuneti-mi va rog, daca imi este permis sa va intreb, cum poate un copil de 1 an sau de 3 ani sa determine cresterea cheltuielilor intr-o asociatie de proprietari?
Sa nu-mi spuneti ca mergand cu mamica de mana pe casa scarii poate sa creasca consulul de energie electrica ptr. iluminat sau ca greutatea acelui copil determina defectarea prematura a ascensorului si ca atare trebuie sa cotribuie si copilasul la cheltuielile cu mentenanta.
In fine, ce cheltuieli suplimentare apar din cauza acestor copilasi ??
Este adevarat ca in noua lege (196/2018) a disparut prevederea din legea 230/2007 de scutire a copiilor de pana in 3 ani.
Dar noi chiar ne-am tampit sa luam de bun tot ce este acum in legea noua?
Va "ascult" cu interes!

Referitor la inscrierea in cartea de imobil, da, eu cred ca si copii de 0 luna ar trebui inregistrati.