Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Client rau platnic, somatie primita
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Client rau platnic, somatie primita

Buna ziua,
Am un client care refuza sa achite factura pe care a primit-o si a semnat-o de primire.
I-am transmis o somatie de plata, cu termen 15 zile pentru achitarea facturii. Somatia a fost transmisa cu confirmare de primire, a fost conceputa de avocat.
Avocatul este in concediu, si nu as vrea sa pierd nicio zi, pana la intoarcerea sa.
As putea depune singura o cerere la tribunal, pentru demararea unui proces, sau trebuie sa ma adresez altui avocat, sau unui executor?
Multumesc,
Puteti face cum considerati.
Dar degeaba va grabiti...
Dacă vă grăbiți, contractați serviciile altui avocat care, în urma studierii actelor, va ști dacă varianta optimă este:
-ordonanța de plată,
-cererea cu valoare redusă
-acțiune în răspundere civilă contractuală, potrivit dreptului comun!
multumesc mult pentru raspuns,
Acum depinde de speța concretă. Dacă este o speță simplă unde faceți dovada că s-au îndeplinit obligațiile contractuale de către dvs. și rezultă din actele pe care le aveți toată situația, puteți introduce ordonanța de plată chiar dvs. ( este o procedură specială, urgentă, pentru care ați achitat 200 de lei).

Dacă este o procedură ceva mai complicată, poate ar trebui să achitați o acțiune bazată pe dreptul comun, unde va fi nevoie să administrați și alte probe decât înscrisurile și va fi nevoie de o taxă de timbru calculată la valoare conform OG 80/2013.

Atenție mare unde trimiteți cererea de chemare în judecată- de obicei ajung la Tribunal doar când este vorba despre o valoare foarte mare.

Dacă nu sunteți sigură de vreun element, mai bine așteptați să vină avocatul dvs. din concediu.

Succes!
Va multumesc mult, am inteles.