Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Factura neplatita
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Factura neplatita

O Sc a emis o factură în valoare de 4.400 lei care atestă că a vândut produse din cauciuc unei alte SC, factura care trebuia achitată de acum un an și care nu a fost plătită nici până astăzi. SC ul emitenta ce acțiune poate face in instanța dacă nu are la baza un contract?!
A fost semnata factura de partea adversa?
In acest caz ar merge o cerere de valoare redusa!
Daca n-a fost semnata, varianta optima ar fi o actiune in raspundere civila contractuala (desi nu aveti contract scris, opereaza principiul consensualismului), solicitand si interogatoriu, expertiza contabila, pe langa proba cu inscrisuri.
Alegeti un avocat de pe forum sau solicitati recomandari pt a se ocupa de speță!
Avocat Tabrea Alexandru, Avocat
Buna ziua,
Puteti formula o Cerere de valoare redusa (avand in vedere cuantumul sumei si se solutioneaza mai rapid) sau o Cerere de chemare in judecata (pe dreptul comun).
Ati notificat societatea debitoare? Exista o insusire a datoriei de catre aceasta?

Da, a fost semnată
Mulțumesc!
Cu notificarea vreau sa incep. Însușirea datoriei cum se poate dovedi?! Factură e asumată prin semnătura
av. Carmen Matei a scris:

Buna ziua,
Puteti formula o Cerere de valoare redusa (avand in vedere cuantumul sumei si se solutioneaza mai rapid) sau o Cerere de chemare in judecata (pe dreptul comun).
Ati notificat societatea debitoare? Exista o insusire a datoriei de catre aceasta?

Nihil since deo, utilizator
Somati-l prima data!
Daca nu achita, solutia este o cerere de valoare redusa, care se judeca in camera de consiliu, deci veti plati doar onorariul avocatului pt redactare (vi-l recuperati ca urmare a admiterii cererii de chemare in judecata), plus taxa de timbru de 200 lei.
Avocat Tabrea Alexandru, Avocat