avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 952 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cate zile consecutive poti lucra?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cate zile consecutive poti lucra?

Buna ziua! Lucrez la un magazin alimentar si astazi mi sa afisat programul pe luna august. Eu dupa 1 aug pana pe 14 aug am decat o zi libera fiind pe 5 aug. Dupa 14 aug intru in liber avand cununia si nunta dandu.mi.se 5 zile de drept si 5 zile CO. Incepand munca pe 29 aug. Vreau sa stiu daca pot face ceva? Este normal sa lucrez atatea zile consecutiv?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 14:59, 30 Iulie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Se poate presta o perioada de activitate continua ce nu poate depasi 14 zile calendaristice.

Codul Muncii
art.137
...
(4) In situatii de exceptie zilele de repaus saptamanal sunt acordate cumulat, dupa o perioada de activitate continua ce nu poate depasi 14 zile calendaristice, cu autorizarea inspectoratului teritorial de munca si cu acordul sindicatului sau, dupa caz, al reprezentantilor salariatilor.
.....

Nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.

Art.260 C.mun.
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
....
j) nerespectarea prevederilor legale privind acordarea repausului saptamanal, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
.....
(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Norma de munca s.stefan s.stefan Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti daca e legal ca un angajat al unei institutii publice cu foc continuu sa lucreze consecutiv 7 zile. Va multumesc. (vezi toată discuția)
Repaus saptamanal cristian.ion.92 cristian.ion.92 Buna ziua.Angajatorul nu imi acorda repaus saptamanal.Imi da 3 zile libere pe luna.Ce pot face in acest sens? (vezi toată discuția)
Libere legale aviva aviva buna ziua, spuneti mi cat este de legal sa lucrezi 14-15 zile consecutiv fara liber? am o prietena care s a angajat recent la un magazin de imbracaminte,sunt 4 ... (vezi toată discuția)