Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Plata tva din contul de split tva
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Plata tva din contul de split tva

Buna ziua,

Firma este inregistrata la split tva...este platitoare de tva trimestrial.Daca vreau sa achit Tva-ul pe trimestrul al doilea..iar in contul de split tva este doar tva aferent incasarilor ....pot sa platesc din contul de split tva care il am incasat si restul de tva din contul curent al firmei?

Multumesc
george-neagu, moderator
Da. Intrucat OG 23/2017 precizeaza ca:

(1) Conturile de TVA se debitează cu:
b) TVA achitată la bugetul de stat;

Iar din contul curent al societatii puteti face orice plati.
Ioan Petru Butariu, Contabil