Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Contraventie C.N.A.I.R a unei masini vandute
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Contraventie C.N.A.I.R a unei masini vandute

Acum 3 luni am primit acasa o contraventie pentru ca se circula cu o masina pe care am vandut-o acum 6 ani fara Rovineta
Am contestat procesul verbal in termenul legal ,in instanta si am demonstrat ca masina este radiata financiar dar nu am stiut ca cel care a cumparat masina ,nu a continuat imatricularea pe numlele sau.
In prima instanta am castigat anularea procesului verbal si astept perioada in care cei de la CNAIR pot contesta aceasta sentinta. Dar azi spre surprinderea mea am primit alta amenda tot ptr aceias masina care a circulat fara Rovineta dar figureaza alta perioada decat prima.
Intrebare v-a trebui din nou sa fac contestatia ca si prima data? Pot astepta sentinta definitiva si apoi sa arat ca am castigat odata pentru aceias masina? Sau ce sfaturi imi puteti da.Multumesc mult.(Mentionez ca intre timp am reusit sa confiscam numere masinii si speram sa nu mai apara alte surprize)
Conform dispozitii in vigoare ,daca apreciati netemei ica sanctiunea ,anularea acesteia o puteti obtine numai in instanta de judecata
Concret este vorba despre sanctiuni distincte aplicate la date diferite