avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1051 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Se poate face un contract de vânzare-cumpărare a ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Se poate face un contract de vânzare-cumpărare a unei case care să intre în vigoare după moartea vânzătorului?

Un contract de vanzare cumparare a unei case, poate avea clauza ca intra in vigoare dupa moartea vanzatorului?
Ultima modificare: Luni, 5 August 2019
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: Adrian Sulea , Consultant credite si finantari 12:03, 6 August 2019
Da, printr-un contract de vanzare-cumparare cu uzufruct viager.

Dreptul de uzufruct spune ca vanzatorul nu poate fi evacuat din imobil pe toata durata vietii.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu poate "intra în vigoare" după moartea vânzătorului, doar testamentul produce astfel de efecte, însă se poate insera o clauză de uzufruct, astfel vânzătorul
va putea folosi imobilul, viager!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Contractul de vanzare - cumparare intra in vigoare la data semnarii (de catre parti) si autentificarii (de catre notarul public).

Clauzele ce pot fi incluse in contractul de vanzare - cumparare si va pot proteja pe durata vietii dumneavoastra sunt:
- clauzele de uzufruct si habitatie viagere
- interdictia de instrainare si grevare (ipotecare) , instituite pe durata vietii dumneavoastra.

Aceste clauze pot fi radiate, dupa decesul dumneavoastra, de catre noul proprietar, doar pe baza certificatului de deces in original.
Discutabil daca accepta viitorul proprietar aceste conditii.

Mult succes.
Ultima modificare: Marți, 6 August 2019
Adrian Sulea, Consultant credite si finantari

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract de donatie sau vanzare- cumparare? nenea toto nenea toto dupa moartea mamei a ramas o mostenire mie si fratelui meu pe care vrem sa o dam baiatului cel mic al fratelui .Noi vrem cu donatie ,iar el vrea cu act de ... (vezi toată discuția)
Mostenire monica_elena monica_elena Bunica mea a avut trei copii. O sora mai mare, care a murit acum un an, mama si un frate, care traiesc. Bunica este unic proprietar, bunicul meu este mort ... (vezi toată discuția)
Contract vanzare-cumparare cu drept de vanzare dupa deces mishu72 mishu72 Buna seara, Am tot cautat pe internet, pe site-urile de profil implicit si aici dar nu am gasit nimic sa imi raspunda la urmatoare intrebare : Parintii ... (vezi toată discuția)