Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Se poate face un contract de vânzare-cumpărare a ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Se poate face un contract de vânzare-cumpărare a unei case care să intre în vigoare după moartea vânzătorului?

Un contract de vanzare cumparare a unei case, poate avea clauza ca intra in vigoare dupa moartea vanzatorului?
Manuela Rășină, administrator
Da, printr-un contract de vanzare-cumparare cu uzufruct viager.

Dreptul de uzufruct spune ca vanzatorul nu poate fi evacuat din imobil pe toata durata vietii.
Nu poate "intra în vigoare" după moartea vânzătorului, doar testamentul produce astfel de efecte, însă se poate insera o clauză de uzufruct, astfel vânzătorul
va putea folosi imobilul, viager!
Contractul de vanzare - cumparare intra in vigoare la data semnarii (de catre parti) si autentificarii (de catre notarul public).

Clauzele ce pot fi incluse in contractul de vanzare - cumparare si va pot proteja pe durata vietii dumneavoastra sunt:
- clauzele de uzufruct si habitatie viagere
- interdictia de instrainare si grevare (ipotecare) , instituite pe durata vietii dumneavoastra.

Aceste clauze pot fi radiate, dupa decesul dumneavoastra, de catre noul proprietar, doar pe baza certificatului de deces in original.
Discutabil daca accepta viitorul proprietar aceste conditii.

Mult succes.
Adrian Sulea, Consultant credite si finantari