Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum pot afla numarul cadastral si numarul de Carte ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum pot afla numarul cadastral si numarul de Carte Funciara al unui imobil

Buna,

As dori sa obtin un extras de carte pentru informare cu privire la un imobil din Buc.
Pe formularul de la OCPI trebuie completat si numarul cadastral si nr de Carte funciara...eu nu le stiu pentru ca nu am actele casei.
(Mentionez ca bunicii mei au fost proprietari...casa a fost preluata de stat..de 10 ani apartine unor chiriasi
Ceea ce vreau e un extras pentru informare cu privire la imobil...
ar trebui sa cautati un expert, un proiectant sau un topometrist care cunoaste zona, el poate afla din planurile topografice ale zonei sau din vecinatate, numarul topografic al imobilului/parcelei, sau nr cadastral. Daca a fost un proces, ar fi trebuit sa existe referiri la cel putin una din aceste date, care pot fi o referinta, un punct de plecare pentru identificarea imobilului. Primaria, cea care a incheiat acel contract de inchiriere cu utilizatorul actual al imobilului trebuie sa aiba ceva acte care sa ateste existenta acestui imobil, iar de acolo ar trebui sa poata fi identificate ori nr. topo, ori nr. cadastral, ori nr. cartii funciare. In Ardeal se pot identifica dupa adresa sau nr topo si nr cartii funciare. Aici exista inclusiv planuri topografice incepand vremea imperiului austro-ungar.
mirceacrisan a scris:

ar trebui sa cautati un expert, un proiectant sau un topometrist care cunoaste zona, el poate afla din planurile topografice ale zonei sau din vecinatate, numarul topografic al imobilului/parcelei, sau nr cadastral. Daca a fost un proces, ar fi trebuit sa existe referiri la cel putin una din aceste date, care pot fi o referinta, un punct de plecare pentru identificarea imobilului. Primaria, cea care a incheiat acel contract de inchiriere cu utilizatorul actual al imobilului trebuie sa aiba ceva acte care sa ateste existenta acestui imobil, iar de acolo ar trebui sa poata fi identificate ori nr. topo, ori nr. cadastral, ori nr. cartii funciare. In Ardeal se pot identifica dupa adresa sau nr topo si nr cartii funciare. Aici exista inclusiv planuri topografice incepand vremea imperiului austro-ungar.

Cartea Funciara exista in Ardeal tocmai datorita ocupatiei austro-ungare care a civilizat si organizat administratia locala!
Va atrag atentia ca sistemul national de carte funciara este din 1999 in Romania, deci inainte de acest an in celelalte regiuni ale tarii puteam discuta numai de registrul de transcriptiuni care oricum nu era la nivelul cartii funciare! B-)
MIHAI GRIGORE a scris:

mirceacrisan a scris:

ar trebui sa cautati un expert, un proiectant sau un topometrist care cunoaste zona, el poate afla din planurile topografice ale zonei sau din vecinatate, numarul topografic al imobilului/parcelei, sau nr cadastral. Daca a fost un proces, ar fi trebuit sa existe referiri la cel putin una din aceste date, care pot fi o referinta, un punct de plecare pentru identificarea imobilului. Primaria, cea care a incheiat acel contract de inchiriere cu utilizatorul actual al imobilului trebuie sa aiba ceva acte care sa ateste existenta acestui imobil, iar de acolo ar trebui sa poata fi identificate ori nr. topo, ori nr. cadastral, ori nr. cartii funciare. In Ardeal se pot identifica dupa adresa sau nr topo si nr cartii funciare. Aici exista inclusiv planuri topografice incepand vremea imperiului austro-ungar.

Cartea Funciara exista in Ardeal tocmai datorita ocupatiei austro-ungare care a civilizat si organizat administratia locala!
Va atrag atentia ca sistemul national de carte funciara este din 1999 in Romania, deci inainte de acest an in celelalte regiuni ale tarii puteam discuta numai de registrul de transcriptiuni care oricum nu era la nivelul cartii funciare! B-)

In acord cu cele spuse in textele citate: tocmai de aceea vorbeam despre certificat de sarcini...