avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 602 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Unde inregistrez chitantele si facturile?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Unde inregistrez chitantele si facturile?

Buna ziua
Sunt incepatoare in domeniul contabilitate primara.Si m a rugat cineva sa i tin contabilitatea primara la un II.
Am chitante si facturi aduse de ea....La facturi fac niruri.
si chitantele unde le inregistrez?
puteti sa ma ajutati cu detalii si pasi?
multumesc
Ultima modificare: Luni, 5 August 2019
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 15:52, 5 August 2019
In registrul jurnal de incasari si plati inregistrati tot ceea ce e incasare conform documentelor justificative adica extrasul de la casa de marcat si toate platile conform chitantelor si bonurilor fiscale.
Va faceti un dosar pentru fiecare luna in care puneti cronologic actele contabile.
La facturi faceti niruri. Completati zilnic registrul de gestiune zilnic la care aveti ca intrari valorile de pe nirui si ca iesiri,cele de pe centralizatorul scos la final de zi de la casa de marcat. Tot ca iesiri, valorea returului de marfa catre furnizori daca e cazul. Totalul zilei este de fapt stocul de marfa din magazin.
registrul jurnal de incasari si plati il tin pe calculator sau faptic?
multumesc
Va rog sa cititi pe net Ordinul MFP nr. 170/2015 pentru aprobarea Reglementărilor contabile privind contabilitatea în partidă simplă.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contabilitate partida simpla valeria goja valeria goja II Goja Valeria am deschis o pravalie cu produse predominant alimentare ,nu am angajati i_mi conduc singura contabilitatea .Nu stiu cum sa inregistrez o ... (vezi toată discuția)
Contabilitate asociatie familiala vasilelacramioara vasilelacramioara am infiintat o asociatie familiala si va intreb ce documente contabile trebuie sa intocmesc am un magazin (vezi toată discuția)
Contabilitate i.i florin_magdici florin_magdici Buna, Am cateva nelamuriri cu privire la preluarea unei I. I caen-comert prod alimentare si nealimentare, tigari, tutun pe scurt un chiosc de cartier Din ... (vezi toată discuția)