Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Îndreptare eroare materială
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Îndreptare eroare materială

Bună ziua,

Am formulat și eu astăzi o cerere de îndreptare a erorii materiale strecurată într-o Sentință pronunțată de tribunal-secția se contencios administrativ, ca instanță de fond.

Sentința este cu recurs în termen de 15 zile de la comunicare.

Pentru cererea de îndreptare, judecătorul a dat termen în septembrie.

Trebuie să mai aștept soluționarea cererii de îndreptare pentru a putea să mi se pună ștampila de definitivă pe sentință (în caz că nu se exercită în următoarele 3 zile recursul de către pârâți)?
Monica888, utilizator
Buna ziua,
Da. Trebuie sa asteptati solutionarea cererii de indreptare a erorii materiale.
Incheierea prin care se pronunta admiterea sau respingerea cererii de indreptare de eroare materiala face parte integranta din sentinta, urmand sa fie legalizata o data cu aceasta.
Mulțumesc frumos!

Știu că hotărârea prin care se pronunță asupra cererii de îndreptare a erorii materiale este supusă aceleiași căi de atac precum sentința unde a avut loc eroare materială.

Astfel, daca paratii nu declara recurs in termen de 15 zile de la comunicarea sentintei, sentinta practic devine definitiva. Iar in momentul in care se solutioneaza cererea de indreptare a erorii materiale, se poate face recurs in termen de 15 zile doar față de Hotararea prin care se dispune indreptarea erorii materiale?

Mulțumesc frumos