avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 716 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Violenta in familie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Violenta in familie

Buna ziua. Imi puteti spune va rog, ce se poate face in cazul urmator: Nevasta batuta de catre sotul ei in fata copiilor, unul dintre copii a lovit de catre sot ( poate accidental). Poate fii barbatul dat in judecata si cerute daune financiare pentru trauma fizica si psihica prin care nevasta si copiii au trecut?
Cel mai recent răspuns: Avocat Tabrea Alexandru , Avocat 20:16, 6 August 2019
Puteți formula plângere penală și vă puteți constitui parte civilă în procesul penal, solicitând daune!
Totodată, dacă violențele continuă, solicitați obținerea unui ordin de protecție!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Traume psihice si boala daniella28 daniella28 Buna ziua,doresc sa stiu ce fel si pe care cale pot deschide proces si sa cer daune unei persoane care m-a traumatizat psihic ani la rand,m-a imbolnavit de ... (vezi toată discuția)
Bună ziua într-un moment de dezamăgire prietenul meu si-a lovit ... Noahcristi Noahcristi Bună ziua într-un moment de dezamăgire prietenul meu sia lovit soția iar fostul sot aflat ,iei sunt într-un proces de custodie mama copilului poate ... (vezi toată discuția)
Lovire fara a necesita ingrijiri medicale qsef qsef As dori va rog frumos sami raspunda cineva daca am fost lovit fara a necesita ingrijiri medicale pot depune plingere penala sau sfatuitima ce pot face in acest ... (vezi toată discuția)