Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Violenta in familie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Violenta in familie

Buna ziua. Imi puteti spune va rog, ce se poate face in cazul urmator: Nevasta batuta de catre sotul ei in fata copiilor, unul dintre copii a lovit de catre sot ( poate accidental). Poate fii barbatul dat in judecata si cerute daune financiare pentru trauma fizica si psihica prin care nevasta si copiii au trecut?
Puteți formula plângere penală și vă puteți constitui parte civilă în procesul penal, solicitând daune!
Totodată, dacă violențele continuă, solicitați obținerea unui ordin de protecție!