Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

cum procedez daca vreau sa divortez ,precizez ca sotul nu este de acord
În primul rând faceți o introspecție, este important să sustrageți faptelor un adevăr ferm și să luați decizia optimă pt dvs!
Apoi, dacă decizia de a divorța rămâne fermă, vă înarmați cu răbdare și mergeți la un avocat la o consultație juridică!
În linii mari, procedura divorțului compportă două faze, sau două coordonate dacă vreți să fiu mai plastic: cea scrisă și cea orală!
Dimensiunea scrisă presupune redactarea cererii de chemare în judecată, formularea intâmpinării de către partea adversă și eventual a răspunsului la întâmpinare de către dvs (de fapt de către reprezentantul dvs convențional)!
Ulterior, se fixează primul termen de judecată, se adminsitrează probe și vă antrenați, prin mijloace legale, în tentativa de a obține o soluție favorabilă dvs (divorțul poate avea și capete accesorii de cerere, ca de pildă obținerea unei pensii de întreținere daca aveți minori)!
Avocat Tabrea Alexandru, Avocat
Multumesc!Da am doi copii ,unul major si unul minor.Copilul major poate fi citat ca martor?
Nu, decendenții nu pot fi citați ca martori nici măcar în spețele de divorț!
Inca odata multumesc,va mai deranjez cu o intrebare si va multumesc anticipat pentru raspuns.
Care sunt costurile inceperii procedurii de divort?
Buna ziua,
Daca nu va mai intelegeti si el nu este deacord va trebui sa va adresati instantei cu o cerere de divort.
Va trebui sa indicati 2 martori care sa arate ca acea casnicie nu mai poate continua.
Indiferent ca este sau nu deacord, indiferent ca vine sau nu, divortul se pronunta.
Daca il stiti agresiv fizic sau psihic atunci, la momentul depunerii cererii de divort solicitati si un ordin de protectie si gasiti-va unde sa stati cu copiii sau, daca nu aveti unde merge, solicitati evacuarea lui.
Copilul minor va fi audiat in camera de consiliu pentru a spune cu cine vrea sa stea.
copilul major NU POATE FI AUDIAT CA MARTOR!.
Daca nu va descurcati luati legatura cu un avocat.
Taxa de timbru este de 100 lei si onorariul de avocat se stabileste prin negociere directa.
Va sfatuiesc sa aveti cam 1000 lei ca onorariu minim. Discutati cu avocatul daca va poate primi onorariul in rate.
Va sfatuiesc sa demarati si partajul o data cu divortul pentru a scuti timp.
Pentru partaj taxa de timbru este de 5% din valoarea bunurilor supuse partajului.
Onorariul de partaj este .... de discutat cu avocatul.
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator