Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Divorț
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Divorț

Salutare,în situația în care unul din soți nu vrea să divorteze cum se procedează pentru încheierea divorțului?
Trebuie să va adresați instanței de judecată cu o actiune pentru desfacerea căsătoriei. Divorțul se poate pronunța atat in lipsa soțului dvs cât și fără acordul sau.
Contactați un avocat de pe forum sa va sprijine în acest demers
În primul rând faceți o introspecție, este important să sustrageți faptelor un adevăr ferm și să luați decizia optimă pt dvs!
Apoi, dacă decizia de a divorța rămâne fermă, vă înarmați cu răbdare și mergeți la un avocat la o consulație juridică!
În linii mari, procedura divorțului coportă două faze, sau două coordonate dacă vreți să fiu mai plastic: cea scrisă și cea orală!
Dimensiunea scrisă presupune redactarea cererii de chemare în judecată, redactarea intâmpinării de către partea adversă și eventual a răspunsului la întâmpinare de dvs (de fapt de către reprezentantul dvs convențional)!
Ulterior, se fixează primul termen de judecată, se adminsitrează probe și vă antrenați, prin mijloace legale, în tentativa de a obține o soluție favorabilă dvs (divorțul poate avea și caphete accesorii de cerere, ca de pildă obținerea unei pensii de întreținere daca aveți minori)!
Avocat Tabrea Alexandru, Avocat
Faptul că soțul pârât nu dorește să divorteze nu are nici o relevanță atat timp cat soțul reclamant isi doreste aceste lucru,introduce o acțiune,audiaza martori,administrează probe etc.
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat