Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cumparare apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cumparare apartament

vreau sa cumpar un apartament, agentul imobiliar pare sa se cunoasca cu "proprietarul" care este mostenitor, nu m-a lasat sa avd actele, nu vreau sa semnez nimic, nu mi-a aratat sentinta judecatoreasca, cand am cerut extras de carte funciara, a spus ca acesta se da numai la incheierea actului de vanzare-cumparare. Daca nu as fi stiu ca se poate cere un extras de carte funciara de informare, D-na Notar nu ne-ar fi spus nimic.
intrebarea mea este: Nu ar trebuii un notar sa te ajute? sa iti spuna ce acte trebuie verificate? de ce agentii imobiliari vor sa mergem la un notar propus de ei si nu la un notar propus de noi.....
acum nu stiu ce sa fac, sa renunt pur si simplu pentru ca imi dau seama ca exista nereguli cata vreme am ceurt sa ma uit pe acte si nu a vrut sa mi le dea, agentul imobiliar, s-a enervat , ca fata care venise in calitate de propiretar era foarte tanara si saraca nu stia ce inseamna nici macar carte funciara, cate cunostinte ar trebuii sa ai sa poti cumpara un apartament? imi trebuie un avocat?
In general agentiile imobiliare lucreaza cu anumiti notari, de regula cu unul singur. Ei trebuie sa va arate contractul apartamentului si orice alte acte ce au legatura cu inchieerea acestui vanzarii-cumpararii. Nu cred insa ca vreunul dintre ei s-ar preta la a comite ceva ilegal, cunoscand bine rigorile legii.
buna ziua!
dvs aveti dr de studia toate actele inainte de semnarea oricarui act.
nu trebuie sa va lasati influenata de ag imobiliara, dc dvs vreti sa incheiati contractul de VC la un alt birou notarial aveti tot dr.
nu cred ca risca sa piarda un client, doar pt ca au un notar preferat!
dupa normele privind protectia consumatorului , profesionistul (agentia imobil.) are obligatii stricte fata de partea mai slaba, bine ar fi sa sesizati protectia consumatorului
...daca ar fi un agent imobiliar profesionist v-ar lasa libertatea sa alegeti...
buna ziua,
am propus un alt notar si au refuzat. Am renuntat la apartament. Acum am gasit alt apartament are toate actele in regula mai putin faptul ca exista un testament de mana, si este trecut si in contract ca dupa moasrtea celor doi batrani are drept de mostenire un nepot de var. Batranii spun ca au o declaratie de la baita cum ca renunta la absolut tot. credeti ca este suficient?

multumesc mult