Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pot lua CCC in următoarea situație?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pot lua CCC in următoarea situație?

Buna ziua. Va rog să mă ajutați și pe mine cu o informație. Eu am terminat in 2 iulie 2018, Masteratul. Nu am depus documentele pentru îndemnizație de șomaj pentru că m-am căsătorit în aceeași luna și nu era în intenția mea sa nu mă angajez. In orice caz, după nuntă am decis cu soțul sa călătorim puțin și după sa îmi incep viața profesională. In 5 noiembrie 2018 mi-am făcut II, la care am declarat venturi de 500 de lei și am platit doar impozit 50 de lei. In 23 ianuarie 2019 m-am angajat, neștiind că am rămas însărcinată. Data preconizata a nașterii este 4 octombrie. Întrebarea este, in aceste condiții voi lua CCC? Va mulțumesc anticipat pentru un eventual răspuns.
Ileana 94, utilizator
Singura modalitate de a beneficia de indemnizaţie pentru creşterea copilului este realizarea de venituri supuse impozitului pe venit în ultimii 2 ani anteriori datei naşterii copilului, timp de cel puţin 12 luni , aşa cum sunt ele prevăzute la art. 3 din OUG nr. 111/2010, sau aflarea în una dintre perioadele asimilate prevăzute la art. 2 alin. (5) şi (6) din OUG nr. 111/2010.

OUG nr.111/2010:
Art. 2

(1) Persoanele care, în ultimii 2 ani anteriori datei nașterii copilului, au realizat timp de cel puțin 12 luni venituri din salarii și asimilate salariilor, venituri din activități independente, venituri din drepturi de proprietate intelectuală, venituri din activități agricole, silvicultură și piscicultură, supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare, denumite în continuare venituri supuse impozitului, beneficiază de concediu pentru creșterea copilului în vârstă de până la 2 ani, respectiv 3 ani, în cazul copilului cu handicap, precum și de o indemnizație lunară.
......

In speta, in perioada noiembrie 2017 - octombrie 2019, trebuie sa aveti realizate timp de cel puțin 12 luni venituri din salarii și asimilate salariilor, venituri din activități independente, venituri din drepturi de proprietate intelectuală, venituri din activități agricole, silvicultură și piscicultură, supuse impozitului pe venit.

Din calcul reiese ca aveti cele 12 luni necesare pentru indemnizatia CCC (noiembrie 2018 - octombrie 2019).