Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale popriri
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

popriri

Buna ziua. Va rog sa-mi spuneti daca noul plafon privind popririle se va aplica doar la ANAF sau si la administratiile locale ? Va multumesc.
Bună ziua,

Dacă faceți referire la Ordinul Președintelui ANAF nr. 727/2019 - publicat în data de 05.08.2019, la art. II din acesta se prevede că : „Direcţia generală de administrare a marilor contribuabili, Direcţia generală regională a finanţelor publice Bucureşti, direcţiile generale regionale ale finanţelor publice, precum şi organele fiscale din subordinea acestora, vor duce la îndeplinire prevederile prezentului ordin”.
Administrațiile locale nu fac parte din instituțiile care aplică prevederile ordinului, conform articolului menționat, deci dispozițiile nu afectează activitatea acestora. Mai mult, acest lucru rezultă și din faptul că este vorba despre un ordin al Președintelui ANAF, în subordinea căruia nu se află administrațiile publice locale.