Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... dosar de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

dosar de pensionare

De care acte are nevoie persoana , care indeplineste conditiile legale de pensionare pentru limita de varsta , care nu a avut contract de munca din anul 1990 ? Din unele informatii rezulta , car ar avea nevoie la constituirea dosarului de pensionare doar de originalul si copia Carnetului de munca , a livretului militar , de actul de identitate , precum de o cerere .Aceasa este cerere tip sasu corespunde orice fel de cerere redactata la obiect ?
Pensie pentru limita de varsta

cerere pentru înscrierea la pensie pentru limita de varsta
carnetul de munca (original si copie);
carnetul de asigurari sociale (original si copie);
alte acte prevazute de lege privind vechimea în munca sau vechimea în serviciu realizata în alte sectoare de activitate;
livretul militar (original si copie);
diploma de studii (original si copie), adeverinta sau foaie matricola (original si copie) din care sa rezulte durata normala si perioada anilor de studii absolviti la zi, precum si certificarea absolvirii acestora;
pentru persoanele care au urmat cursurile unor institutii de învatamânt universitar în strainatate este necesara dovada recunoasterii acestora de catre statul român;
adeverinta privind sporurile si adaosurile reglementate prin lege sau prin contractul colectiv/individual de munca;
adeverinta privind conditiile de munca speciale si/sau deosebite;
dovada certificarii stagiului de cotizare;
procura speciala pentru mandatar (unde este cazul);
adeverinta din care sa rezulte data încetarii calitatii de asigurat;
acte pentru dovedirea calitatii de beneficiar al Decretului-lege nr. 118/1990, Legii nr. 42/1990 etc.;
declaratie pe proprie raspundere ca solicitanta a nascut si crescut 3 sau mai multi copii pâna la vârsta de 10 ani;
certificatele de nastere ale copiilor (original si copie)
alte acte necesare stabilirii dreptului de pensie.
handsu a scris:

De care acte are nevoie persoana , care indeplineste conditiile legale de pensionare pentru limita de varsta , care nu a avut contract de munca din anul 1990 ? Din unele informatii rezulta , car ar avea nevoie la constituirea dosarului de pensionare doar de originalul si copia Carnetului de munca , a livretului militar , de actul de identitate , precum de o cerere .Aceasa este cerere tip sasu corespunde orice fel de cerere redactata la obiect ?

Documentele necesare precum si formularele, le gasiti pe siteul Casei Nationale de Pensii.
Persoana respectiva este de genul masculin si nu a avut CIM din anul 1990 . In acest sens nu are cum sa depuna actele insirate . In acest caz ce anume trebuie sa contina , la concret in aceasta situatie , dosarul de pensionare ?
Va rog sa nu mai deschideti topicuri pe aceeasi tema punand alte intrebari.

Actele scrise de monya mai sus sunt prevazute in cap. B, sectiunea VII, pct. 28 din Ordinul nr. 340/2001. Ce relevanta are faptul ca persoana respectiva nu a mai lucrat din 1990, nu are carnet de munca, livret militar sau diploma de studii?
Despre carnetul de asigurari sociale v-am scris in 01.11.2009, in celalalt topic.

Cererea privind acordarea drepturilor de pensie este o cerere-tip, anexa a Ordinului nr. 340/2001 si o gasiti la sediul casei teritoriale de pensii.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Gabriela Pintea a scris:

Va rog sa nu mai deschideti topicuri pe aceeasi tema punand alte intrebari.

Actele scrise de monya mai sus sunt prevazute in cap. B, sectiunea VII, pct. 28 din Ordinul nr. 340/2001. Ce relevanta are faptul ca persoana respectiva nu a mai lucrat din 1990, nu are carnet de munca, livret militar sau diploma de studii?
Despre carnetul de asigurari sociale v-am scris in 01.11.2009, in celalalt topic.

Cererea privind acordarea drepturilor de pensie este o cerere-tip, anexa a Ordinului nr. 340/2001 si o gasiti la sediul casei teritoriale de pensii.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea

Cer iertarea moderatorului , ca in neinspirata mea logica am indraznit sa sper ,pe acest forum se poate primi raspunsuri si referitor la cazuri speciale si numai generale . Cu respect accentuez , poate nu am fost desrtul de explicit , o poarte din actele enumerate in Ordinul specificat de Dvs . , in anul 1990 nu au nici o baza de documentare , pentru ca inca nu se tinea evidenta respectiva , iar altele - poate - nu sunt necesare in cazul amintit . Intrebarea ramane , chiar daca nu pot primi raspuns , poate ma voi interesa in alta parte .
Cu respect ,
handsu