Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Chiriasii nu au platit facturile iar titularul de ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Chiriasii nu au platit facturile iar titularul de contract a decedat

Am urmatoarea speta si as avea nevoie de ajutor. Bunica prietenei mele a decedat anul acesta si inca nu a deschis succesiunea. Pana la data decesului batrana a locuit cu prietena mea si si-a inchiriat apartamentul unor tineri care au dorit sa beneficieze de telefon si iternet. Batrana a incheiat un contract cu Romtelecom. Chiriasii nu au platit facturile si acum prietena mea primeste notificari prin care bunica ei este somata se plateasca facturile plus taxa de rezilier ea contractului cu Romtelecom. Ce poate face ea? Este o suma destul de mare si nu are posibilitate sa o platesca integral. Stiu ca in momentul in care se deschide succesiunea aceepti bunurile dar si datoriile defunctului. Prietena mea doreste sa deschida succesiunea anul viitor. Dar pana atunci ce face cu Romtelecomul?
are contract cu fostii chiriasi? daca da, atunci plateste romtelecom si ii poate actiona pe fostii chiriasi in instanta si isi va recupera cheltuielile

indiferent de situatie trebuie platit, pt ca in caz de neplata veti putea fi executat silit. romtelecom a oferit serviciile contractate, nu intereseaza cine a locuit si a folosit implicit tel, internetul, etc

trebuia sa va interesati de situatie, inainte ca contractul sa se rezilieze ... si aveati costuri mai mici:D. acum asta este, nu mai aveti ce face
new_2009, utilizator
Buna ziua !
Face deschiderea succesiunii la un notar si primeste un certificat de mostenitor.In cazul ca nu mai sunt si alti mostenitori situatia este mai simpla.
Notifica chiriasii asupra neplatii facturilor la utilitatile consumate si le da un termen de plata, iar dupa aceea poate cere rezilierea contractului de inchiriere (dovedind prin certificatului de mostenitor si actului de identitate calitatea procesuala).
Cu stima !
Marius Zaharia, Avocat
nu a incheiat cintract de inchiriere si nu ii gaseste pe fostii chiriasi. Pana deschide succesiunea ce se poate face? Anunta Romtelecomul ca titluarul a decedat?
atunci ramane buna de plata:((, da poate anunta decesul la romtelcom, dar asta nu absolva de plata

faptul ca nu s-a incheiat contractul de inchiriere, inseamna ca nu ati platit impozitul de 16% pe venit la stat ... adica aveti de suportat rigorile legii in acest sens, deci mai bine platiti datoria la romtelecom si data viitoare nu mai repetati aceeasi grseala:((
buna stai linistitia k cei de la romtelecom iti trimit scrisori aproape un an de zile sa platesti si apoi se ocupa firma de recuperare de tine cei de la ekos si nu-ti face nimic stiu de la un vecin k de 3ani si jumate primeste scrisori de la ekos si acum la el sa prescris datoria k au trecut 3 ani si nu mai are ce sa iti faca nici in tribunal.stai linistita k astia de la firma de recuperare si romtelecom nu stie decat sa ameninte atat, nu actioneaza niciodata.pa pa
razvan22, utilizator