Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Condiții inadmisibile de călătorit cu trenul
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Condiții inadmisibile de călătorit cu trenul

Bună ziua.
Acum doua zile am călătorit cu trenul pe ruta București Obor - Constanța în niște condiții mizere: se fuma în tot trenul în compartimente, nu doar la ușă, se scuipa semințe pe jos și se aruncau ambalaje peste tot.
Am întrebat controlorul ce se poate face în situația asta și mi-a zis că nimic, nici poliția nu se bagă.
La finalul călătoriei mă dureau ochii și nasul de atâta fum. Aș dori să știu unde aș putea să fac o reclamație pentru a stopa aceasta situație. Este un tren de navetiști, deci lucrurile durează de multi ani în stilul acesta.
Mulțumesc pentru ajutor.
O zi frumoasa
Sesizati conducerea CFR; protectia consumatorului, Garda de mediu, organele de politie, conducerea IGPR, etc. Trimiteti toate aceste sesizari in scris. Cautati pe net, adresele de mail ale acestor institutii si puteti sa le trimiteti mail-uri... daca aveti si poze din acest tren ar fi si mai bine. Puteti sesiza chiar si presa si televiziunile cu privire la acest aspect, mentionand ca organele de control ale statului nu-si fac datoria.
Așa voi face. Mulțumesc.