avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 557 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Sora strabunicii mele face parte din familie ???
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Sora strabunicii mele face parte din familie ???

Buna seara, incerc a desface o problema de familie si intreb; Sora strabunicii mele face parte din familia mea ???
Sunt membru din familia acesteia ??
Am incercat la o primarie prin cerere facuta scris sa obtin date despre decesul sororii strabunicii mele, mai precis ANEXA 9
Ofiterul de stare civila mi-a comunicat ca: Aceasta ANEXA 9 cu date referitoare la deces cat si a celor mentionate in registrele pentru morti, nu imi pot fii comunicate pentru ca nu sunt membru al familiei !
Mai exact mia dat un raspuns scris: Aceste date solicitate nu se pot da decat membrilor familiei.
Revin si intreb: Sora strabunicii mele face parte din familia mea ? Cum si prin ce mod pot obtine legal o copie dupa cerificatul de deces ori ANEXA 9 ??
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: cornaca , utilizator 14:39, 10 August 2019
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Sora străbunicii vă este rudă colaterală de gradul V.
Sunt patru nașteri numărând (urcând) de la dvs. la autorul comun (stră-străbunic/ă) și încă o naștere coborând de la autorul comun la fiica acestuia (sora străbunicii dvs.)
Cinci nașteri = cinci grade de rudenie.

N-am de unde să știu ce a gândit „autorul” la vremea când a scris. Sintagma „decât membrilor familiei” pare scoasă din puțul gândirii. (Metodologia din care face parte anexa 9 referă adesea la „cererea persoanei interesate”).

Dvs. i-ați justificat vreun interes în cererea scrisă?
Sau, mai exact, ce problemă încercați „a desface”?
Ultima modificare: Sâmbătă, 10 August 2019
romascanu, moderator

Buna ziua si multumesc.
Da am un interes insemnand: In primarie cat si la arhivele nationale nu se gasesc, au disparut, Registrele pentru nascuti si nici registrele pentru morti din perioada anilor 1880 - 1954 . Stabunica mea fiind nascuta in 1880 si decedata in 1954. Sora strabunicii a decedat in anul 1970.
Doream sa fac filiatia familiei si nu se cunosc parintii strabunicii mele. Singurul act unde se poat vedea parintii strabunici mele este actul de deces al surori ei.
Primaria face tot posibilul sa ascunda identitatea stra-strabunicilor mei, pentru a pierde filiatia si implicit acte de vanzare terenuri din perioada anilor 1900-1936.




Nicoleta Cristina Romașcanu a scris:

Sora străbunicii vă este rudă colaterală de gradul V.
Sunt patru nașteri numărând (urcând) de la dvs. la autorul comun (stră-străbunic/ă) și încă o naștere coborând de la autorul comun la fiica acestuia (sora străbunicii dvs.)
Cinci nașteri = cinci grade de rudenie.

N-am de unde să știu ce a gândit „autorul” la vremea când a scris. Sintagma „decât membrilor familiei” pare scoasă din puțul gândirii. (Metodologia din care face parte anexa 9 referă adesea la „cererea persoanei interesate”).

Dvs. i-ați justificat vreun interes în cererea scrisă?
Sau, mai exact, ce problemă încercați „a desface”?

Va rog puteti spune care este articolul dim metodologie care indica clar ,,
la „cererea persoanei interesate” pentru eliberarea anexei 9

Tare mult va multumes


Sora străbunicii vă este rudă colaterală de gradul V.
Sunt patru nașteri numărând (urcând) de la dvs. la autorul comun (stră-străbunic/ă) și încă o naștere coborând de la autorul comun la fiica acestuia (sora străbunicii dvs.)
Cinci nașteri = cinci grade de rudenie.

N-am de unde să știu ce a gândit „autorul” la vremea când a scris. Sintagma „decât membrilor familiei” pare scoasă din puțul gândirii. (Metodologia din care face parte anexa 9 referă adesea la „cererea persoanei interesate”).

Dvs. i-ați justificat vreun interes în cererea scrisă?
Sau, mai exact, ce problemă încercați „a desface”?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sora strabunicii mele face parte din familia mea ? sunt membru din familia acesteia ? pot obtine anexa 9 in calitate de membru al familie ? cornaca cornaca Buna ziua stimati domni si doamne juristi, incerc a desface o problema de familie si intreb; Sora strabunicii mele face parte din familia mea ??? Sunt ... (vezi toată discuția)
Fals intelectual comis de ofiterul stari civile ! adevarat ori fals ? sunt mintit si pacalit in fata soparla62 soparla62 Buna va cer un sprijin in interpretarea unui ,,Registru Starei Civile pentru morti din anul 1923. Ex; In partea dreapta a documentului sta scris descrierea ... (vezi toată discuția)
Dovada grad de rudenie MihaDanaa MihaDanaa Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu o informatie. Cum fac dovada gradului de rudenie? Unde pot sa gasesc documente care sa dovedeasca gradul de rudenie, tinand ... (vezi toată discuția)