Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... referitor la legea unica a salarizarii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

referitor la legea unica a salarizarii

am citit mai inainte ca exista nedumeriri privin 2-ul la suta sau 10% pentru funct. publici, in sensul daca se taie aceste sopuri sau nu
ideea e ca in art. 49 sunt abrogate toate art.care se refera la aceste sporuri, prime si suplimente. cititi-l cu atentie si o sa vedeti
Corect, pe anul 2010 nu se mai acorda premiile acelea de 2%
...si cine citeste cu atentie aceeasi lege, observa prevederile art. 24:
(1) Ordonatorii de credite pot acorda premii lunare in limita a 2% din cheltuielile cu salariile aferente personalului prevazut in statul de functii, cu incadrare in fondurile aprobate prin buget. Premiile se pot acorda in cursul anului salariatilor care au realizat sau au participat direct la obtinerea unor rezultate deosebite in activitatea institutiei. Sumele neconsumate pot fi utilizate in lunile urmatoare, in cadrul aceluiasi an bugetar.
(2) Premiile individuale se stabilesc de catre ordonatorii de credite in limita sumelor alocate cu aceasta destinatie de catre ordonatorul principal de credite, cu consultarea organizatiilor sindicale reprezentative la nivel de unitate sau, dupa caz, cu consultarea reprezentantilor salariatilor, acolo unde nu sunt astfel de organizatii sindicale.

Articol care se va aplica de la 01.01.2010: concluzia - toata lumea ia 2%, dar tot ia ceva=D>