Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Am cumpărat recent o casă cu banii obținuți din ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Am cumpărat recent o casă cu banii obținuți din vânzarea alteia, pe care o aveam dinainte de căsătorie. Are soția dreptul la o cotă din ea la un eventual partaj?

Sint casatorit de 3 ani, acum 4 luni am cumparat o casa din banii obtinuti din vanzarea altei case dobindite inainte de casatorie. Plata s-a facut din contul meu la care sotia nu a fost niciodata imputernicita. In contractul noii case este trecuta si sotia, pentru ca nu se putea altfel fiind casatorit, trebuie sa fie trecuta si sotia, a spus notara. Acuma sotia a parasit domiciliul conjugal. Are dreptul la partaj?
Manuela Rășină, administrator
din pacate nu ati declarat ca bunul e propriu ca inlocuieste un alt bun propriu asa ca bunul cumparat e prezumat a fi comun si va fi supus partajului.
La partaj veti cere sa vi se atribuie dvs si sa nu platiti sulta pt ca bunul e cumparat cu banii dvs . cereti sprijinul unui avocat la partaj.
Daca faceati actele cum trebuie.. daca macar ii ziceati notarului ca banii sunt obtinuti din vanzarea unui bun propriu.. scuteati niste bani pe viitor.
Intelegeti-va cu sotia sa faceti partaj la notar , explicatii ca nu are sanse sa obtina ceva la judecata si va scuti niste bani, pt ca in final ea va plati cheltuielile de judecata daca pierde procesul.
gi-jane2, moderator
Dacă puteți face dovada că bunul comun a fost achiziționat totalmente din banii proveniți din acel imobil bun propriu, vi se va atribui mult mai mult, urmând să primească și ea o parte, de
vreme ce a depus muncă în gospodărie; totodată are un drept de creanță cu privire la eventualele îmbunătățiri aduse imobilului.
Mergeți la o consultație juridică să vă edificați!
Notarul va informat gresit. In actul de cumparare se specifica ca banii vin doar din partea dumneavoastra dintr-o vanzare a unei case mostenite sau proprietate dinaintea casatoriei. Sotia nu are dreptul, dar acum dumneavoastra va trebui sa demonstrati ca banii s-au virat din contul dumneavoastra si sunt obtinuti din vanzarea precedenta. Deci la partaj prezentati actele de vanzare-cumparare, extrasele de cont ... si mai ales daca nu ajungeti la un consens cu sotia va trebuie un avocat. Daca sotia e de acord faceti divortul si apoi partajul simplu la notar.
Asa este cum spune d-nul German. Eu am vandut un apartament in timpul casatoriei, ce a fost bunul meu de dinainte de casatorie. Am cumparat alt imobil din acei bani, sotul a dat declaratie la notar cum ca banii provin din vanzarea unui bun propriu de dinainte de casatorie si imobilul s-a intabulat doar pe mine ca bun propriu. Dupa doi ani am divortat si sotul nu a avut dreptul la nimic.

GermanAlex a scris:

Notarul va informat gresit. In actul de cumparare se specifica ca banii vin doar din partea dumneavoastra dintr-o vanzare a unei case mostenite sau proprietate dinaintea casatoriei. Sotia nu are dreptul, dar acum dumneavoastra va trebui sa demonstrati ca banii s-au virat din contul dumneavoastra si sunt obtinuti din vanzarea precedenta. Deci la partaj prezentati actele de vanzare-cumparare, extrasele de cont ... si mai ales daca nu ajungeti la un consens cu sotia va trebuie un avocat. Daca sotia e de acord faceti divortul si apoi partajul simplu la notar.

Serios, nu are dreptul ?!
Păi și actul de vânzare cumpărare autentificat la notar, și înscrierea în CF, nu arata că soția este coproprietar ?

Răspunsul oficial este: DA, soția are dreptul la jumătate din acel imobil.

Că ați greșit la acea vreme, că "notarul v-a informat greșit", la momentul de fata, in partaj, nu au nicio valoare aceste informații .

Ce se face la notar e sfânt!
Realitatea incontestabila este că, soția este coproprietar.
Deține jumatate.