Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Am cumpărat recent o casă cu banii obținuți din ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Am cumpărat recent o casă cu banii obținuți din vânzarea alteia, pe care o aveam dinainte de căsătorie. Are soția dreptul la o cotă din ea la un eventual partaj?

Sint casatorit de 3 ani, acum 4 luni am cumparat o casa din banii obtinuti din vanzarea altei case dobindite inainte de casatorie. Plata s-a facut din contul meu la care sotia nu a fost niciodata imputernicita. In contractul noii case este trecuta si sotia, pentru ca nu se putea altfel fiind casatorit, trebuie sa fie trecuta si sotia, a spus notara. Acuma sotia a parasit domiciliul conjugal. Are dreptul la partaj?
Manuela Rășină, administrator
Stimate Quartila. Cred ca nu ati citit cu atentie ce am spus eu. Notarul l-a informat gresit. Asa cum este acum e normal ca si sotia este coproprietar. Daca se inteleg, la partaj sotia recunoaste si se imparte cum e normal, dupa contributie. Daca nu se inteleg, se deschide proces, sotul vine cu extrasele de cont, cu transferurile si dovedeste ca sotia nu a contribuit si ca banii au fost din sursa proprie. Deci sotia pierde procesul. Asta daca nu are cumva un avocat foarte nelalocul lui.