Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... In timpul casatoriei am vandut apartamentul meu de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

In timpul casatoriei am vandut apartamentul meu de cavaler si am cumparat ...

In timpul casatoriei am vandut apart meu de cavaler si am cumparat altul,Acest nou apart este bun comun la divort?
Ar fi bun propriu, dar trebuie să aveți dovezi că ați schimbat un bun propriu cu un alt bun propriu.
Dacă puteți dovedi ce v-am spus mai sus nu intră la partaj.
Dapix, utilizator
E prezumat a fi comun pt ca bu ati specificat la cumpărare de unde provin banii.
Va trebui ca la partaj sa faceti dovada ca ati cumparat cu bani proprii casa si sa cereri cota majorata sau 100%
Chiar dacă e considerat bun comun fiind dobândiți timpul căsătoriei la partaj puteți face dovada ca a fost achitat integral de dvs..
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
A fost in urma cu 17 ani,nu stiam ce va urma.dar as putea dovedi ca am avut un apart inainte de casatorie.

gi-jane2 a scris:

E prezumat a fi comun pt ca bu ati specificat la cumpărare de unde provin banii.
Va trebui ca la partaj sa faceti dovada ca ati cumparat cu bani proprii casa si sa cereri cota majorata sau 100%

Mergeți la avocat ca sa nu o dati în bara.
Daca e o suma mare incercati sa va angajați avocat competent.Nu este genul de proces in care sa fie bine și cu avocati neexperimentați.
Puteti pierde dacă nu se stabilește ce ziceți și nu se dovedește la proces.

O sa achitați și o taxa mare, mai mare decât soția la proces și dacă nu plătiți riscati sa pierdeți...
Legea este complicată câteodată...

București 2023
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat