avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... In timpul casatoriei am vandut apartamentul meu de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

In timpul casatoriei am vandut apartamentul meu de cavaler si am cumparat ...

In timpul casatoriei am vandut apart meu de cavaler si am cumparat altul,Acest nou apart este bun comun la divort?
Cel mai recent răspuns: mitabiciclista , utilizator 15:31, 6 Noiembrie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ar fi bun propriu, dar trebuie să aveți dovezi că ați schimbat un bun propriu cu un alt bun propriu.
Dacă puteți dovedi ce v-am spus mai sus nu intră la partaj.
Ultima modificare: Sâmbătă, 4 Noiembrie 2023
Dapix, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
E prezumat a fi comun pt ca bu ati specificat la cumpărare de unde provin banii.
Va trebui ca la partaj sa faceti dovada ca ati cumparat cu bani proprii casa si sa cereri cota majorata sau 100%
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Chiar dacă e considerat bun comun fiind dobândiți timpul căsătoriei la partaj puteți face dovada ca a fost achitat integral de dvs..
Ultima modificare: Sâmbătă, 4 Noiembrie 2023
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
A fost in urma cu 17 ani,nu stiam ce va urma.dar as putea dovedi ca am avut un apart inainte de casatorie.

gi-jane2 a scris:

E prezumat a fi comun pt ca bu ati specificat la cumpărare de unde provin banii.
Va trebui ca la partaj sa faceti dovada ca ati cumparat cu bani proprii casa si sa cereri cota majorata sau 100%

1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Mergeți la avocat ca sa nu o dati în bara.
Daca e o suma mare incercati sa va angajați avocat competent.Nu este genul de proces in care sa fie bine și cu avocati neexperimentați.
Puteti pierde dacă nu se stabilește ce ziceți și nu se dovedește la proces.

O sa achitați și o taxa mare, mai mare decât soția la proces și dacă nu plătiți riscati sa pierdeți...
Legea este complicată câteodată...

București 2023
Ultima modificare: Sâmbătă, 4 Noiembrie 2023
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

Alte discuții în legătură

Partaj imobil  elena Dragomir elena Dragomir Am primit bani de la mama din vanzarea unui imobil si am cumparat un alt apartament. Eram casatorita. Acum doresc sa il vand dar trebuie sa fac partajul. ... (vezi toată discuția)
Am cumpărat recent o casă cu banii obținuți din vânzarea alteia, pe care o aveam dinainte de căsătorie. are soția dreptul la o cotă din ea la un eventual partaj? srni69 srni69 Sint casatorit de 3 ani, acum 4 luni am cumparat o casa din banii obtinuti din vanzarea altei case dobindite inainte de casatorie. Plata s-a facut din contul ... (vezi toată discuția)
Cum se pronunta un partaj in cazul unui imobil cumparat prin vanzarea altui imobil dobandit inainte de casatorie? love_singh love_singh Am detinut un imobil inainte de casatoie . Casatorindu-ma, dupa cativa ani l-am vandut si am cumparat un alt imobil care conform actelor este chiar mai ieftin ... (vezi toată discuția)