avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 949 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... In timpul casatoriei am vandut apartamentul meu de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

In timpul casatoriei am vandut apartamentul meu de cavaler si am cumparat ...

In timpul casatoriei am vandut apart meu de cavaler si am cumparat altul,Acest nou apart este bun comun la divort?
Cel mai recent răspuns: mitabiciclista , utilizator 15:31, 6 Noiembrie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu e suficient sa dovediti ca ati avut casa înainte de căsătorie, ci sa dovediti ca din banii obținuți pe el, ati cumparat casa în care stati.

rviorel76 a scris:

A fost in urma cu 17 ani,nu stiam ce va urma.dar as putea dovedi ca am avut un apart inainte de casatorie.

gi-jane2 a scris:

E prezumat a fi comun pt ca bu ati specificat la cumpărare de unde provin banii.
Va trebui ca la partaj sa faceti dovada ca ati cumparat cu bani proprii casa si sa cereri cota majorata sau 100%



1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu vă avantajează cu nimic simpla dovadă că ați avut un imobil înainte de căsătorie.
Dacă nu aveți probe că din acei bani proprii ați cumpărat actualul imobil, soția divorțată poate spune că v-ați vândut casa și ați pierdut toți banii la jocuri de noroc/loto, iar locuința cumparată pe timpul căsătoriei este din bani comuni.

Deci căutați alte probe, că altfel veți partaja 50/50%.

Notarul trebuia să scrie în contractul de V/C, la cererea dumneavoastră, că ați cumpărat această casă din banii proprii (nu comuni), obținuți din vânzarea unui imobil propriu avut de dinainte de căsătorie.
Dacă notarul n-a precizat în contract acest aspect, șansele dumneavoastră de a nu partaja cu soția imobilul jumate/jumate, sunt minime.
Ultima modificare: Duminică, 5 Noiembrie 2023
Dapix, utilizator
Dacă nu aveți dovezi pentru că nu v-ați gândit acum 17 ani să le strângeți e greu de crezut să aveți cum să mai faceți rost de dovezi acum.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Partaj imobil  elena Dragomir elena Dragomir Am primit bani de la mama din vanzarea unui imobil si am cumparat un alt apartament. Eram casatorita. Acum doresc sa il vand dar trebuie sa fac partajul. ... (vezi toată discuția)
Am cumpărat recent o casă cu banii obținuți din vânzarea alteia, pe care o aveam dinainte de căsătorie. are soția dreptul la o cotă din ea la un eventual partaj? srni69 srni69 Sint casatorit de 3 ani, acum 4 luni am cumparat o casa din banii obtinuti din vanzarea altei case dobindite inainte de casatorie. Plata s-a facut din contul ... (vezi toată discuția)
Cum se pronunta un partaj in cazul unui imobil cumparat prin vanzarea altui imobil dobandit inainte de casatorie? love_singh love_singh Am detinut un imobil inainte de casatoie . Casatorindu-ma, dupa cativa ani l-am vandut si am cumparat un alt imobil care conform actelor este chiar mai ieftin ... (vezi toată discuția)