Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Zile concediu de odihna în caz de demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Zile concediu de odihna în caz de demisie

Bună ziua. De curând mi-am depus demisia de la locul de munca. Totul s-a rezolvat, nu a mai fost cazul de preaviz. Înainte sa plec, m-am interesat și mai aveam 11 zile de concediu de odihna pe care puteam sa mi le iau, iar ei mi-au spus ca mi le vor plăti.
Firma la care lucram oferea bonus lunar prima de compensare a salariilor, din ianuarie 2018. A fost alegerea lor sa ofere acest bonus în locul creșterii salariului brut.
OK, pana aici totul bine. Când mi-am luam anul trecut concediu, ei mi-au oferit atunci si prima de compensare pt acele zile. În schimb, acum la lichidare, nu. Am întrebat de ce și mi s-a răspuns ca nu mi-am luat concediul cât timp am fost angajatul lor, asa ca nu îmi oferă și acei bani, ajungând acum sa iau pt 11 zile de concediu, cam 70% din banii pe care trebuia sa ii iau. Este corect cum au procedat?
Suma primita pentru CO este media veniturilor realizate in ultimele 3 luni dinaintea lunii in care incepe acesta.

Suma primita la incetarea CIM pentru Co neefectuat este la nivelul salariului brut negociat.