Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Punct de lucru
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Punct de lucru

Buna ziua,
Am un contract de inchiriere pentru un spatiu pentru o luna de zile. Intrebarea mea este: avand in vedere ca punctul de lucru trebuie declarat in maxim 30de zile iar contractul este pe 30de zile, punctul de lucru are 2 angajati si va functiona circa 26de zile, credeti ca este necesar declararea lui? Va multumesc!
Dupa cum puneti problema, ati putea sa va sustrageti unui control cu premisa ca erati in termenul de depunere.
Dar daca aveti vreun control sau vreo problema, un accident de munca, Doamne fereste, nu mai aveti cum s-o dregeti.
Pentru a va inregistra fiscal aveti termen 30 de zile.

Codul de procedură fiscală
Art. 74 Declararea filialelor şi sediilor secundare
(1) Contribuabilii au obligaţia de a declara organului fiscal competent din subordinea Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală, în termen de 30 de zile, înfiinţarea de sedii secundare.
Art. 219 Contravenţii
(1) Constituie contravenţii următoarele fapte:
a) nedepunerea la termenele prevăzute de lege a declaraţiilor de înregistrare fiscală sau de menţiuni;
(2) Contravenţiile prevăzute la alin. (1) se sancţionează astfel
d) cu amendă de la 500 lei la 1.000 lei, pentru persoanele fizice, şi cu amendă de la 1.000 lei la 5.000 lei, pentru persoanele juridice, în cazul săvârşirii faptelor prevăzute la alin. (1) lit. a)

Fara inregistrarea la Registrul Comertului a punctului de lucru, nu aveti voie sa functionati.
Cititi legea 31/1990 privind societatile comerciale.
Cornelia Tulpan, Contabil
Este adevarat ca nu poate functiona fara sa se inregistreze la Reg.Comertului, dar am avut surpriza sa nu-mi se inregistreze declaratia de sediu la administratie intrucat depasisem termenul de 30 de zile de la inchiriere, desi eram in termen de 30 de zile de cand inregistrasem sediul la registru.Pana la urma, cum o fi?!
Corect este in 30 zile de la infiintare, adica de la data incheierii contractului de inchiriere.

Sau gresesc?
Iulian MANEA, Contabil
Nu am gasit nicaieri sa scrie clar asta.E interpretabil...Daca nu pot functiona la un punct de lucru nedeclarat la reg. com., atunci cand este el oficial infiintat?