Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensii cap
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensii cap

Am lucrat 15 ani la CAP si am realizat 1060 norme.cand m-am dus sa imi calculeze vechimea a impartit nr de norme la 80 si am iesit cu 13 ani timp utili (vechime).In normele planificate am avut 55-70-80 norme.Nu era corect sa imparta nr total de norme realizate la numarul cel mai mic de norme planificate?
nykoletaradu, utilizator
Legea 80/1992
Art.32
(2) Timpul util se stabileşte în ani prin raportarea volumului de muncă exprimat în norme, insumat pe întreaga perioadă în care persoana asigurata a lucrat în fosta cooperativa agricolă de producţie, la cel mai mic volum anual de norme stabilit de adunarea generală în perioada respectiva.