Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Data revenire din CIC
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Data revenire din CIC

Rog raspuns la urmatoarea speta:
Salariata solicita CIC pana la varsta copilului de 2 ani. Data nasterii copilului 17.11.2017.
1. Care este data la care salariata trebuie sa se intoarca la serviciu in situatia in care tatal copilului nu indeplineste sau nu solicita 1 luna CIC la finalul perioadei?
- daca tatal nu indeplineste conditiile de acordare a concediului si indemnizatiei pentru cresterea copilului atunci durata CCC pentru mama nu se mai diminueaza cu o luna de zile.
In speta, revenirea la munca se face in data de 18.11.2019

- daca tatal indeplineste conditiile de acordare a concediului si indemnizatiei pentru cresterea copilului, indiferent daca solicita sau nu acest drept - atunci durata CCC pentru mama se diminueaza cu o luna de zile. In speta, revenirea la munca se va face in data de 18.10.2019.