Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... \"Luna tatalui\" in concediu crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

"Luna tatalui" in concediu crestere copil

Buna ziua!
Ma puteti ajuta,va rog intr-o situatie destul de urgenta ? Sunt in concediu crestere copil , acesta s-a nascut in 3.12.2015 , as putea sa ma întorc la lucru in 4.12.2017 , in conditiile in care tatăl din 15.09.2016 lucrează în străinătate , iar anterior acestei date a lucrat neîntrerupt in Romania? De la locul de munca mi s-a comunicat că indiferent , in 2.11.2017 ar trebui reluată activitatea.
Multumesc anticipat ! O zi bună!
nu puteti sta 24 de luni in cic, ci doar 23.
- daca tatal nu indeplineste conditiile de acordare a concediului si indemnizatiei pentru cresterea copilului atunci durata CCC pentru mama nu se mai diminueaza cu o luna de zile.
In speta, revenirea la munca se face in data de 04.12.2017

- daca tatal indeplineste conditiile de acordare a concediului si indemnizatiei pentru cresterea copilului, indiferent daca solicita sau nu acest drept - atunci durata CCC pentru mama se diminueaza cu o luna de zile. In speta, revenirea la munca se va face in data de 04.11.2017.

Pe durata cat tatal se afla in CCC, mama poate opta pentru CFP sau pentru realizarea de venituri supuse impozitului pe venit.
Multumesc frumos , domnule Cornel Vasile! Ceea ce nu stiu , daca tatăl se încadrează sau nu , in aceasta situatie :
Din 15 septembrie 2016 - tatăl lucrează în străinătate
Anterior datei de 15 sept 2016 - tatăl a lucrat în România
Va multumesc anticipat !
Data nasterii copilului : 3.12.2015

Perioada eligibila pentru CCC : ianuarie 2014 - decembrie 2015

In aceasta perioada, daca tatal are minim 12 luni lucrate in tara , atunci va incadrati la a doua liniuta din mesajul meu.