Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... CAND ESTE OBLIGATORIE RELUAREA ACTIVITATII DUPA ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

CAND ESTE OBLIGATORIE RELUAREA ACTIVITATII DUPA CONCEDIU CCC

Copilul implineste 2 ani in 16.02.2019, cand trebuie sa se prezinte mama acestuia la serviciu pantru a nu pierde postul si care este articolul de lege care prevede acest lucru?
In speta:
- daca tatal nu indeplineste conditiile de acordare a concediului si indemnizatiei pentru cresterea copilului atunci durata CCC pentru mama nu se mai diminueaza cu o luna de zile.
In speta, revenirea la munca se face in data de 17.02.2019

- daca tatal indeplineste conditiile de acordare a concediului si indemnizatiei pentru cresterea copilului, indiferent daca solicita sau nu acest drept - atunci durata CCC pentru mama se diminueaza cu o luna de zile. In speta, revenirea la munca se va face in data de 17.01.2019.
Multumesc!