Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract indididual de munca - nelamurire
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract indididual de munca - nelamurire

Poate fi angajata o persoana in cadrul unei firme ce are ca domeniul de activitate "Activitate de consultanta pentru afaceri si management" in functia de inginer?
da se poate angaja, cu conditia ca postul ocupat sa fie in concordanta cu specializarea daca nu atunci se trece muncitor necalificat
In organigrama trebuie sa aveti post cu aceasta competenta,iar cerinta postului sa fie indeplinita de pregatirea profesionala respectiva.
Daca in organigrama companiei exista post de inginer cu specialitatea respectiva, se poate angaja.
Nina1 a scris:

Poate fi angajata o persoana in cadrul unei firme ce are ca domeniul de activitate "Activitate de consultanta pentru afaceri si management" in functia de inginer?

Da, poate fi angajata o astfel de persoana . Sunt destule functii prevazute in COR care poate fi ocupat de catre un inginer .
Am fost angajata cu CIM pe un post de inginer electrotehnist in cadrul unei firme cu domeniul de activitate de consultanta pentru afaceri si management.CIM a fost inregistrat legal la ITM.Asta denota faptul ca a existat functia respectiva in organigrama.In acest context angajatorul poate contesta CIM?