Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract indididual de munca - nelamurire
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract indididual de munca - nelamurire

Poate fi angajata o persoana in cadrul unei firme ce are ca domeniul de activitate "Activitate de consultanta pentru afaceri si management" in functia de inginer?
Angajatorului i s-a pus in vedere de catre instanta sa prezinte documentele prin care s-au realizat modificarile la c.i.m, cererea de reducere a normei de lucru, cererea care a fost anexata la decizia de incetare a ci.m., decizia de incetare a ci.m, statele de plata ale salariilor inca din luna noiembrie 2009 cand a fost un termen in proces si nici pana la ora acuala - si am mai avut inca 4 termene de atunci- intimata nu a prezentat aceste documente in instanta. Asadar, instanta a solicitat aceste documente de la ITM mai putin statele de plata. Acestea de altfel ca si celelalte documente enumerate mai sus nu sunt semnate de mine.
In aceasta situatie exista temei legal prin care sa oblige intimata sa prezinte aceste documente la dosar?
Cu stima
În dreptul muncii regula este că sarcina probei îi revine angaja-torului, indiferent de poziţia pe care acesta o are în proces, iar dacă el nu reuşeşte să facă dovada temeiniciei şi legalităţii măsurii luate, angajatul va avea câştig de cauză .

Art. 175 C.proc.civ. prevede ca : Daca inscrisul se gaseste in pastrarea unei autoritati sau a altei persoane, instanta va dispune aducerea lui in termenul fixat in acest scop. Cel care detine inscrisul este indreptatit sa refuze aducerea acestuia in cazurile prevazute de art. 173 , si anume:
1. cand cuprinsul inscrisului priveste chestiuni cu totul personale;
2. cand infatisarea inscrisului ar incalca indatorirea de a pastra secretul;
3. cand infatisarea ar atrage urmarirea penala impotriva partii sau a unei alte persoane, ori ar expune-o dispretului public.
Buna ziua,
In cadrul procesului avand ca obiect litigiu de munca - contestatie decizie de concediere a fost depus la dosar rezultatul raportului de expertiza grafoscopica. Acesta imi este favorabil, angajatorul societatii semnand in locul meu prin contrafacerea semnaturii mele acte aditionale la contractul individual de munca si decizia de incetare a contractului de munca. Decizia de incetare nu mi-a fost comunicata nici pana in prezent. S-a dat un nou termen deoarece aparatorii atat a intimatei cat si cel care ma reprezinta nu au fost prezenti.
Va rog respectuos sa-mi spuneti in temeiul carei legi societatea parata va fi obligata la achitarea drepturilor salariale? Cum se va solutiona litigiu?
Cu stima