Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie limita de varsta 2019
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie limita de varsta 2019

Bună ziua,
Conform vechimii din cartea de munca, lipsesc 4 zile pentru indeplinirea stagiului minim de cotizare la sistemul public de pensii, adică cel de 15 ani.
Am depus dosarul in luna iunie, si acum am primit raspunsul de la casa de pensii, raspuns negativ cu privire la acordarea pensiei.
Deci, vechimea este de 14 ani, 11 luni si 26 de zile. Varsta implinita este 61 ani, sexul-feminin.
Va rog sa-mi spuneți ce aș putea face pentru a mi se acorda pensie pentru limita de varsta in cazul meu.
marlene_nena, utilizator
Incheiati contract de asigurare pentru o luna de zile.
Mulțumesc pentru răspuns!

Carp Mircea a scris:

Incheiati contract de asigurare pentru o luna de zile.