avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 869 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie limita de varsta 2019
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie limita de varsta 2019

Bună ziua,
Conform vechimii din cartea de munca, lipsesc 4 zile pentru indeplinirea stagiului minim de cotizare la sistemul public de pensii, adică cel de 15 ani.
Am depus dosarul in luna iunie, si acum am primit raspunsul de la casa de pensii, raspuns negativ cu privire la acordarea pensiei.
Deci, vechimea este de 14 ani, 11 luni si 26 de zile. Varsta implinita este 61 ani, sexul-feminin.
Va rog sa-mi spuneți ce aș putea face pentru a mi se acorda pensie pentru limita de varsta in cazul meu.
Ultima modificare: Vineri, 16 August 2019
marlene_nena, utilizator
Cel mai recent răspuns: marlene_nena , utilizator 15:44, 17 August 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Incheiati contract de asigurare pentru o luna de zile.
Mulțumesc pentru răspuns!

Carp Mircea a scris:

Incheiati contract de asigurare pentru o luna de zile.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare anticipata elenabresug elenabresug sex feminin -in luna octombrie 2012 implinesc virsta de 55 ani ,vechimea in munca 37 ani -ma pot pensiona anticipat? (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata partiala brezel brezel persoana de sex feminin nascuta la data de 02 noiembrie1960 ,avand o vechime de 33.6 ani va rog sa-mi spuneti la ce data ma pot pensiona anticipat partial ... (vezi toată discuția)
Am dreptul sa ies la pensie pentru limita de varsta? Lumi2414 Lumi2414 Buna ziua! As dori sa primesc raspuns, daca se poate la cateva intrebari legate de pensii: sunt cetatean roman cu domiciliul in strainatate cu 14 ani si 7 luni ... (vezi toată discuția)