avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 487 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Proces de custodie pentru minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Proces de custodie pentru minor

Sunt tatal unui bietel de 9 ani si il cresc singur de la varsta de 3 ani si sase luni.Am obtinut custodia copilului in anul 2016,autoritatea parinteasca o am eu si domiciliul copilului este la mine.Mama la parasit pe minor in anul 2013 ,a mai venit in tara in anul 2014 si la vazut ,iar de atunci nu la mai vazut niciodata.In urma sentintei judecatoresti definitive a fost obligata sa plateasca minorului pensie de intretinere. A refuzat acest lucru motivand ca ea nu a fost la proces si ca totul este un fals. A trimis copilului cand si cand pachete cu haine de Craciun si Pasti. Diverse sume de bani cand si cand,dar asta numai la insistentele mele ca sa nu se simta copilul parasit total de catre mama lui. Ca sa o fac sa trimita la copil am amenintat-o ca o dau in judecata pentru nerespectarea unei hotarari judecatoresti si neplata pensiei de intretinere.Trimitea cate 50 de euro cand si cand.Dar plata lunar nu a facut-o niciodata. Am rugat-o sa plateasca lunar la copil mancarea la After Scholl adica suma de 200 ron pe luna desi ea trebuia sa plateasca lunar pensie de intretinere 315 ron. Nu a vrut nici asa. Acum ma trezesc ca sunt dat in judecata de catre mama copilului pentru custodie si vrea sa ia copilul in Italia. Motiveaza ca ea nu a fost la procesul de custodie pe care l-am castigat eu. Mentionez ca a fost anuntata ca este in proces cu mine de catre doua persoane diferite.Intreb si eu ce valoare are sentinta data in favoarea mea care este definitiva ! Copilul merge la scoala,la after scholl are aici in Romania prieteni. Ea in Italia nu are loc de munca, traieste cu un italian. Daca castiga ea, copilul meu pierde totul aici. Cat a fost copilul mic a vrut de doua ori sa il dea spre infiere pentru diverse sume de bani. Ma intreb ca tata oare ce are ea de gand sa faca cu copilul in Italia. Copilul nici nu vrea sa auda de mama lui. Mentionez ca ea a cerut citarea copilului in instanta...la anul copilul va avea 10 ani.
Ultima modificare: Sâmbătă, 17 August 2019
ludo71ok, utilizator
Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 14:41, 19 August 2019
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,
Din pacate in aceste speta nu exista sentinte care sa reprezinte autoritate de lucru judecat.
Va sfatuiesc sa va angajati avocat si sa va pledati cauza.
Aveti toate sansele sa castigati.
Solicitati sa fie audiate ca martor si acele persoane care au anuntat-o.
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Contractați servicii avocațiale și construiți redutele necesare, apreciez că șansele mamei sunt infime în această speță!

ludo71ok a scris:

Sunt tatal unui bietel de 9 ani si il cresc singur de la varsta de 3 ani si sase luni.Am obtinut custodia copilului in anul 2016,autoritatea parinteasca o am eu si domiciliul copilului este la mine.Mama la parasit pe minor in anul 2013 ,a mai venit in tara in anul 2014 si la vazut ,iar de atunci nu la mai vazut niciodata.In urma sentintei judecatoresti definitive a fost obligata sa plateasca minorului pensie de intretinere. A refuzat acest lucru motivand ca ea nu a fost la proces si ca totul este un fals. A trimis copilului cand si cand pachete cu haine de Craciun si Pasti. Diverse sume de bani cand si cand,dar asta numai la insistentele mele ca sa nu se simta copilul parasit total de catre mama lui. Ca sa o fac sa trimita la copil am amenintat-o ca o dau in judecata pentru nerespectarea unei hotarari judecatoresti si neplata pensiei de intretinere.Trimitea cate 50 de euro cand si cand.Dar plata lunar nu a facut-o niciodata. Am rugat-o sa plateasca lunar la copil mancarea la After Scholl adica suma de 200 ron pe luna desi ea trebuia sa plateasca lunar pensie de intretinere 315 ron. Nu a vrut nici asa. Acum ma trezesc ca sunt dat in judecata de catre mama copilului pentru custodie si vrea sa ia copilul in Italia. Motiveaza ca ea nu a fost la procesul de custodie pe care l-am castigat eu. Mentionez ca a fost anuntata ca este in proces cu mine de catre doua persoane diferite.Intreb si eu ce valoare are sentinta data in favoarea mea care este definitiva ! Copilul merge la scoala,la after scholl are aici in Romania prieteni. Ea in Italia nu are loc de munca, traieste cu un italian. Daca castiga ea, copilul meu pierde totul aici. Cat a fost copilul mic a vrut de doua ori sa il dea spre infiere pentru diverse sume de bani. Ma intreb ca tata oare ce are ea de gand sa faca cu copilul in Italia. Copilul nici nu vrea sa auda de mama lui. Mentionez ca ea a cerut citarea copilului in instanta...la anul copilul va avea 10 ani.

Este indicat sa discutati cu un avocat, totusi. Este discutabil daca exista sau nu autoritate de lucru judecat, mie imi pare ca ar cam fi. Cu alte cuvinte, ati castigat in dosarul antyerior pe situatia de fapt ca mama nu se interesa de copil si aceasta situatie exista si azi. daca asa o fi, nu stiu. In aceasta situatie, exista autoritate de lucru judecat. Ea e relativa la situatía de fapt.

Copilul va fi audiat probabil si daca nu cerea nimeni asta. Oricum, ar fi bine sa pregatiti copilul, sa nu se trezeasca in instanta cu intrebari care il pot rani, cum ar fi La cine vrei sa stai? sau O iubesti si pe mama?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divortul berttzy berttzy sunt un tata care are castig de cauza in urma sentintei judecatoresti a divortului. mama copilului a parasit domiciliul in urma carea a rezultat divortul . ... (vezi toată discuția)
Incredintarea minorului KAROLSTIFLER KAROLSTIFLER DITR-O RELATIE DE CONCUBINAJ,A REZULTAT UN COPIL CARE PANA LA VARSTA DE 10 ANI.INPLINITI(ACUMA 2 LUNI),A LOCUIT LA MINE(TATAL COPILULUI).MAMA LUI PLECAND AN ... (vezi toată discuția)
Este vorba de un dosar de divort daniel_1981 daniel_1981 in 2008 am plecat in italia in 2010 am luat si copilul cu noi in august 2011 pe fondul unor neintelegeri am luat copilul pe baza de procura si am venit in ... (vezi toată discuția)