Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divorț
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divorț

Buna seara! In cazul unui divorț, cand este un copil minor de mijloc, daca tatăl nu se prezinta la proces si nici nu are un avocat( este plecat la munca in spatiul UE) ce se întâmplă? Poate să-și ceara drepturile asupra minorului, la intoarcerea in țară?
Buna seara
Daca judecatorul nu acorda minimum de drepturi le va cere cand revine dar daca este plecat din tara va trebui sa i se transmita, in mod sigur, ce a cerut partea care a depus cererea si poate sa solicite ce crede de cuviinta prin intampinare si, eventual, printr-un avocat.
Oricum, TOATE punctele legate de minori in caz de divort se pot rejudeca oricand si de oricate ori este nevoie.
CONCLUZIE, Da isi poate cere drepturile ORICAND.
Pe de altă parte, acest dezinteres contravine interesului superior al minorului iar în eventualitatea unui litigiu viitor vă veți putea prevala de această atitudine a tatălui (mai ales dacă va continua) pentru a obține exercitarea autorității părintești în exclusivitate!

Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna seara
Daca judecatorul nu acorda minimum de drepturi le va cere cand revine dar daca este plecat din tara va trebui sa i se transmita, in mod sigur, ce a cerut partea care a depus cererea si poate sa solicite ce crede de cuviinta prin intampinare si, eventual, printr-un avocat.
Oricum, TOATE punctele legate de minori in caz de divort se pot rejudeca oricand si de oricate ori este nevoie.
CONCLUZIE, Da isi poate cere drepturile ORICAND.

Depinde ce proces este, ce obiect are, concret. Uneori poate, alteori nu. Nu poti motiva ca acum 3 luni nu ai avut timp sa vii odata pe luna in interesul copilului, dar acum, pe cuvant ca te intereseaza.
In plus, parintii nu au drepturi ASUPRA copiilor lor, ci exercita anumite drepturi ale copiilor lor si au anumite obligatii cu privire la copii lor. Nu au nimic asupra lor.