Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cum pot fi recunoscut ca tată dacă nu suntem ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cum pot fi recunoscut ca tată dacă nu suntem căsătoriți și la numele tatălui, în certificatul de naștere, nu este trecut nimic?

Pot solicita paternitatea dacă nu suntem căsătoriți și la numele tatălui nu este trecut nimic?
Manuela Rășină, administrator
da. puteti
Multumesc

Cabinet individual de avocat „Petrescu C.” a scris:

da. puteti

Puteți formula o acțiune în stabilirea filiației, fondată pe art 408, alin 3 Cod Civil!
În acel proces, veți putea solicita inclusiv administrarea probei cu experiza medico legală test ADN!

Catalin Hodorogea a scris:

Pot solicita paternitatea dacă nu suntem căsătoriți și la numele tatălui nu este trecut nimic?

Sunteti tatal? Ati dat o declaratie de recunoastere? Va intelegeti cu mama? Detaliati putin situatia.
Daca nu va intelegeti, incercati sa negociati decat sa cheltuiti circa 5-7-9000 de lei pe un proces in instanta...
Când a născut eram plecat. Până am reușit să mă întorc ( 2 zile și jumătate) se externase motivînd că a fost obligată si nu m-a putut trece la tată pentru ca nu am fost prezent. Între timp am descoperit că nu a fost fidelă și am părăsit-o, dar copilul( care are 2 ani) nu-l pot uita așa simplu și nici nu mai vrea să mă lase să-l văd.

Liliana Gradinaru a scris:

Sunteti tatal? Ati dat o declaratie de recunoastere? Va intelegeti cu mama? Detaliati putin situatia.
Daca nu va intelegeti, incercati sa negociati decat sa cheltuiti circa 5-7-9000 de lei pe un proces in instanta...