avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 919 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cum pot fi recunoscut ca tată dacă nu suntem ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cum pot fi recunoscut ca tată dacă nu suntem căsătoriți și la numele tatălui, în certificatul de naștere, nu este trecut nimic?

Pot solicita paternitatea dacă nu suntem căsătoriți și la numele tatălui nu este trecut nimic?
Ultima modificare: Marți, 20 August 2019
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: Adrian Sulea , Consultant credite si finantari 12:55, 21 August 2019
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
da. puteti
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Multumesc

Cabinet individual de avocat „Petrescu C.” a scris:

da. puteti

1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Puteți formula o acțiune în stabilirea filiației, fondată pe art 408, alin 3 Cod Civil!
În acel proces, veți putea solicita inclusiv administrarea probei cu experiza medico legală test ADN!

Catalin Hodorogea a scris:

Pot solicita paternitatea dacă nu suntem căsătoriți și la numele tatălui nu este trecut nimic?

2 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Sunteti tatal? Ati dat o declaratie de recunoastere? Va intelegeti cu mama? Detaliati putin situatia.
Daca nu va intelegeti, incercati sa negociati decat sa cheltuiti circa 5-7-9000 de lei pe un proces in instanta...
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Când a născut eram plecat. Până am reușit să mă întorc ( 2 zile și jumătate) se externase motivînd că a fost obligată si nu m-a putut trece la tată pentru ca nu am fost prezent. Între timp am descoperit că nu a fost fidelă și am părăsit-o, dar copilul( care are 2 ani) nu-l pot uita așa simplu și nici nu mai vrea să mă lase să-l văd.

Liliana Gradinaru a scris:

Sunteti tatal? Ati dat o declaratie de recunoastere? Va intelegeti cu mama? Detaliati putin situatia.
Daca nu va intelegeti, incercati sa negociati decat sa cheltuiti circa 5-7-9000 de lei pe un proces in instanta...

Alte discuții în legătură

Paternitate copil cris_13 cris_13 buna, am o mare nelamurire legata de recunoasterea paternitatii fiicei mele, in varsta de 10 luni. tatal nu a recunoscut fata, iar acum am vorbit cu o avocata, ... (vezi toată discuția)
Problema paternitatii Rzaretcha Rzaretcha Buna ziua! Eu și prietena mea, viitoarea soție suntem fericiții părinți ai unei fetite sănătoase. Copilul a fost conceput în timp ce soția se afla ... (vezi toată discuția)
Nume copil dupa casatorie Cornelia G Cornelia G Daca un barbat se casatoreste cu o femeie care are un copil,copilul trece automat si el pe numele barbatului dupa cununie?Daca nu care sunt posibilitatile de a ... (vezi toată discuția)