avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 947 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cum pot fi recunoscut ca tată dacă nu suntem ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cum pot fi recunoscut ca tată dacă nu suntem căsătoriți și la numele tatălui, în certificatul de naștere, nu este trecut nimic?

Pot solicita paternitatea dacă nu suntem căsătoriți și la numele tatălui nu este trecut nimic?
Ultima modificare: Marți, 20 August 2019
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: Adrian Sulea , Consultant credite si finantari 12:55, 21 August 2019
Da.

Este posibil.
Sunt mai multe variante.

In primul rand reganditi-va atitudinea si dorintele.
Dupa 2 ani de la nasterea copilului.

Daca ati "dat cu piciorul", acum mama "da cu piciorul". Meci egal 1-1. Ca intre adulti.
Este foarte trist pentru copil. Doar copilul "a pierdut meciul".

Reveniti cu o decizie pertinenta.

Putem discuta variantele.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Paternitate copil cris_13 cris_13 buna, am o mare nelamurire legata de recunoasterea paternitatii fiicei mele, in varsta de 10 luni. tatal nu a recunoscut fata, iar acum am vorbit cu o avocata, ... (vezi toată discuția)
Problema paternitatii Rzaretcha Rzaretcha Buna ziua! Eu și prietena mea, viitoarea soție suntem fericiții părinți ai unei fetite sănătoase. Copilul a fost conceput în timp ce soția se afla ... (vezi toată discuția)
Nume copil dupa casatorie Cornelia G Cornelia G Daca un barbat se casatoreste cu o femeie care are un copil,copilul trece automat si el pe numele barbatului dupa cununie?Daca nu care sunt posibilitatile de a ... (vezi toată discuția)