Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cum pot fi recunoscut ca tată dacă nu suntem ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cum pot fi recunoscut ca tată dacă nu suntem căsătoriți și la numele tatălui, în certificatul de naștere, nu este trecut nimic?

Pot solicita paternitatea dacă nu suntem căsătoriți și la numele tatălui nu este trecut nimic?
Manuela Rășină, administrator
Incercati sa ajungeti la o intelegere daca dv. doriti sa vedeti copilul. Asta ca sa nu cheltuiti niste bani in instanta pe care doamna vi-i va returna apoi... si-asa pensia copilului pe ultimii ani se va fi dus pe incapatanarea parinitlor.
Contactati un avocat, faceti o declaratie de recunoastere si incercati apoi amiabil, cu o notificare etc.
Ținând cont de cele întâmplate în ultimul timp nu mai sunt sigur daca este copilul meu

Liliana Gradinaru a scris:

Incercati sa ajungeti la o intelegere daca dv. doriti sa vedeti copilul. Asta ca sa nu cheltuiti niste bani in instanta pe care doamna vi-i va returna apoi... si-asa pensia copilului pe ultimii ani se va fi dus pe incapatanarea parinitlor.
Contactati un avocat, faceti o declaratie de recunoastere si incercati apoi amiabil, cu o notificare etc.

In principiu dacă si mama este de acord si vă recunoaște ca și tată al copilului este foarte simplu. Se merge împreună la primăria unde s-a inregistrat certificatul de nastere al copilului si dați fiecare cate o declarație in care recunoașteți fiecare că dumneavoastră sunteti tatăl.
In cazul dumneavoastră că mama nu va recunoaște, dar pt că vreți să știți cine e tatăl trebuie o actiune in instanță prin care se va impune inclusiv proba ADN.
Catalin Hodorogea a scris:

Pot solicita paternitatea dacă nu suntem căsătoriți și la numele tatălui nu este trecut nimic?

marianliviuh, utilizator
Dvs ca tata nu aveti la indemana decat sa recunoasteti copilul daca vreti. Daca va indoiti, nu il recunoasteti.
Nu aveti calitate procesuala pt stabilirea paternitatii.
Nu e nevoie de acordul mamei pt a va recunoaste copilul, doar pt nume, daca ati vrea sa schimbati numele copilului, atunci e nevoie de acordul mamei.
Asa este in teoria legii. Dar in aplicarea ei, tatal nu poate face nimic cu acea recunoastere, nici sa vada copilul, nici la starea civila, nici macar certificat cu numele lui nu elibereaza autoritatile fara acordul ambilor.
De aceea spun, daca mama nu coopereaza, ajungeti la instanta.
Totusi, inainte de toate discutiile de aici, e important sa stabiliti dv. ce va doriti. Ca vreti sa-l recunoasteti, dar nu mai sunteti sigur al cui e pare neclar.