Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vrem să ne reorganizăm loturile moștenite. Ce să ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vrem să ne reorganizăm loturile moștenite. Ce să alegem, vânzare sau dezmembrare?

Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati cu un sfat in urmatoarea situatie.
In trecut am dezmembrat un teren pe care erau si constructii. Dezmebrarea s-a facut in trei loturi si au fost impartite astfel:
- 1 teren pe numele bunicului
- 1 teren pe numele surorii (Maria)
- 1 teren pe numele meu si al celeilalte surori (Anda), 1/2 + 1/2.
Acum bunicul vrea sa imi treaca pe numele meu o parte din terenul lui + constructia de pe acesta. Restul terenului vrea sa il imparta in doua si sa il ofere Mariei si Andei.
Eu, la randul meu vreau sa vand partea mea de 1/2 Mariei. Mentionez ca si pe terenul meu este o constructie.
Poate bunicul sa dezmembreze si sa ne vanda?
Eu pot sa imi vand partea de 1/2?
Mentionez ca tranzactiile sunt "fictive" (in sensul ca nu solicita nimeni bani. Este vorba doar de o "reorganizare" a loturilor).
Bunicul are 74 de ani si nu vrea sa auda de contracte de intretinere sau habitatie.
Va multumesc!
Manuela Rășină, administrator
In opinia mea ar trebui sa puneti actele laolalta si sa mergeti sa cautati o opinie juridica la un avocat.
Actele simulate pot sa nu stea in picioare pe termen lung.
Daca vreti rearanjare, puteti incheia un singur act prin care sa faceti schimb. Nu mai semnati, oameni buni, vanzari care nu sunt vanzari!
Vanzarea cotei se poate face, dar e diferita de vanzarea unui teren delimitat fizic, are efecte diferite. Eu nu recomand decat in anumite situatii particulare.
In privinta dezmembrarii, nu e musai nici bunicul sa dezmembreze, trebuie doar sa aiba cadastru pentru teren si casa si va poate da similar, o cota ideala.
Inca odata, la instrainarea cotelor ideale se poate face, in acelasi document, cu aproape acelasi pret, si o imparteala de folosinta. Daca e necesara dezmembrarea sau partajul unui imobil in situastia incheierii unui act depinde de scopul incheierii actului, numarul de proprietari, miza fiecaruia, planuri pe termen scurt si lung, situatie financiara...
O alta intrebare este daca cineva imi poate vinde o parte din cota sa de 1/2.
In total sunt 480mp teren +constructii (o casa daramata). Astfel vanzatorul considera ca are 240mp din care vrea sa vanda echivalentul in cota a 140mp.
Este posibil?

gi-jane2, moderator
Teoretic se poate, însă vorbim despre cote ideale dintr-un imobil întreg. Asta nu inseamna ca ati cumparat 140 mp.
Din punct de vedere juridic, nu se transformă niciodată o cota in mp.
Ce ma intreb este ce sens are să partajati in bucățele bucățele un imobil si-asa mic?
Este posibil, dar in opinia mea e posibil sa va faceti rau cu atatea acte incheiate fara a le intelege. Trebuie sa vedeti ce scop aveti, sa vedeti cat e de legal, sa aranjati actele si scopurile dv. raportat la lege si sa faceti unul sau mai multe acte corecte si legale.
De exemplu, 2:2=1 doar matematic. Juridic, atunci cand doi soti isi impart egal averea intre ei, fiecare ramane cu mai putin de jumatate.
Problema reala este ca pe cei 480 mp sunt proprietari un frate si o sora, fiecare cu 1/2. Fratele va primi terenul bunicului, teren pe care este o vila si astfel vrea sa renunte la partea sa de 1/2. Acesta vrea sa imparta cota sa de 1/2 intre doua surori ( cea care detine deja 1/2 si cealalta care detine lotul alaturat).
Sau mai simplu:
A fost un teren cu doua case (680mp total) care s-a dezmembrat in doua si s-a vandut astfel: 480mp fratelui si surorii in cote de 1/2
si 200 mp celelalte surori.
Acum fratele trebuie sa iasa din schema si fiecare din surori sa detina 340mp.

raluk0207 a scris:

Teoretic se poate, însă vorbim despre cote ideale dintr-un imobil întreg. Asta nu inseamna ca ati cumparat 140 mp.
Din punct de vedere juridic, nu se transformă niciodată o cota in mp.
Ce ma intreb este ce sens are să partajati in bucățele bucățele un imobil si-asa mic?